De båda möttes så sent som förra veckan då Berdych stod som segrare i kvartsfinalen i Masters-turneringen i Shanghai. På papperet är SO-finalen en av säsongens största finaler bland de totalt 40 som spelas i turneringar med 250-status.
Berdych gör sin fjärde start i turneringen där han tidigare inte gått längre än till kvarten men nu imponerar mest av alla. I semifinalen hade han en tacksam uppgift mot Nicolas Almagro (6-3, 6-2) som är långt sämre inomhus än på grus där han får utdelning på sin hårda överskruv.
Berdych har så här långt varit jämnare än finalmotståndaren Jo Wilfried Tsonga som bjuder på mer show men också på fler oprovocerade missar.
Den 27-årige fransmannen som under veckan tappat bara två servegame hade 5-2 i skiljeset i semifinalen mot Marcos Baghdatis då cyprioten gav upp på grund av ljumskskada.






