Djurgården kan kastas ut

Djurgården kan kastas ut ur ishockeyturneringen European Trophy. Anledningen är att klubben inte längre spelar i elitserien.

Sammanlagt 32 europeiska lag, varav sju från Sverige, spelar i försäsongsturneringen som avgörs med slutspel i december.

– Nu finns det ett beslut att alla klarar av att se Djurgården i allsvenskan i ett år. Men det ska upp till prövning igen. Det är ingen situation som vi direkt gillar, vi vill inte ha lag från lägre divisioner, säger Bo ”Kulon” Lennartsson, tävlingsgeneral för European Trophy, till nsd.se.

Djurgården har varit i European Trophy med sedan starten 2007.

  • Kopiera sidans adress
Fler kommentarer 0
Visa kommentarer

Välkommen att säga din mening på SvD.se. Våra regler är enkla: visa respekt för de personer vi skriver om och andra läsare som kommenterar artiklarna.
Alla kommentarer modereras efter publiceringen av SvD eller av oss anlitad personal. Du kan skriva max tre kommentarer per artikel. Läs reglerna i sin helhet Vänliga hälsningar, Fredric Karén, chef SvD.se

Toppnyheter Sport

SvD offert

Gör som 68410 stockholmare. Få offerter från företag nära dig - HELT GRATIS!

Populärt i Stockholm just nu:

Badrumsrenovering

Renovera eller bygga nytt badrum

Målare

Erfarna målare för ett snyggare hem

Flytthjälp

Snabba och pålitliga flyttfirmor

Flyttstädning

Hitta billig och effektiv städhjälp

Hemstädning

Rent hem snabbt och tryggt

+ Se alla kategorier

José Mourinho får
gå från Real Madrid

Presidenten:

”Ingen har fått sparken”.

”Ancelotti efter
Mourinho i Spanien”

Zlatan:

”Vill inte att tränaren skall lämna”.

2 kommenterar

Svennis aktuell för
tränarjobb i Kina

Kanton:

”Finns med bland kandidaterna”.

Romas fans portade
från ”Curva Sud”

Serie A

Mario Balotelli blev häcklad på nytt.

Besaras första – Bajen hakar på

Superettan

Målet stolpe-in godkändes efter att domarna diskuterat.