Divig bjässe jagar saknat guld

Filip Filipović fick ”bara” med sig ett brons från OS i Peking. Nu vill världens bäste vattenpolospelare föra sitt Serbien till guld i London. Och på köpet kanske bli en ännu större diva.

Foto: Peter Dejong/AP

Han är sannolikt den mest populäre av alla Filip Filipović som förekommer i den serbiska historien. Där finns en kommunistledare, redan 1920 vald till borgmästare i Belgrad, en amerikansk fotbollsspelare med meriter från bland annat Dallas Cowboys och Chicago Bears och en basketspelare som just nu spelar i Norge.

Och så den 25-årige 100-kilosbjässen som är utsedd till världens bäste vattenpolospelare, och en stor idrottshjälte i hemlandet.

– Som spelare är han tekniskt briljant, säger 26-årige Dejan Tripković, svensk landslagsspelare och svensk mästare i vattenpolo som spelat både mot och med Filip Filipović.

– Han började i A-laget i Partizan Belgrad som 14-åring, och det anses vara världens bästa klubblag, säger Dejan Tripković.

När han var 16 år gammal debuterade han i A-landslaget.

– Jag kommer själv från Primorac Kotor i Montenegro och vi och Partizan Belgrad var heta konkurrenter. När vi mötte Partizan så hatade vi verkligen Filipović, alla ville nästan slå ihjäl honom. Senare, när jag flyttat till Belgrad och vi spelade ihop blev det ju en helt annan sak, berättar Dejan Tripković.

Filip Filipović åkte till OS i Peking för att ta guld. Det blev ett besviket brons. Nu vill han ha revansch. Det serbiska laget slutade bara trea efter bronsmatchsegern mot Monenegro. Filipović följde upp med guld respektive silver i VM i Rom 2009 och i Shanghai 2011, där han också utsågs till turneringens mest värdefulla spelare. Innan det internationella vattenpoloförbundet senare samma år utsåg honom till ”Årets spelare”.

– Han har en otroligt stor vilja att träna och att kämpa, och hans skott är det hårdaste i världen. Han är ju lång (197 cm) och väldigt muskulös, och han använder verkligen alla sina 100 kilo i skottet, berättar Dejan Tripković.

– Dessutom är han vänsterhänt, och det finns inte så många toppspelare i världen som är det.

I år har Filip Filipović hunnit med att vinna sitt tredje EM-guld, denna gång i holländska Eindhoven efter finalseger mot Monenegro med 9–8.

Ett guld med en kontroversiell historia: Filipović togs extremt hårt i den tredje matchen i turneringen, mot regerande mästarna Kroatien. Han lämnade bassängen med stora blåmärken i ansiket, men också som tvåmålskytt i den serbiska segern med 15–12.

Efter det andra målet simmade Filipović fram till den kroatiska bänken och visade den nationalistiska serbiska trefingerhälsningen.

En kontroversiell gest som ledde till stark kritik mot den serbiske spelaren.

Som får kritik också på ett annat plan:

– Han har blivit något av en diva, tyvärr, säger Dejan Tripković.

– När jag kommer ner till Belgrad så brukar vi gamla spelare alltid träffas och hitta på något. Vi umgås och har kul. Inte Filip. Han är inte med, han har blivit lite divig.

  • Kopiera sidans adress
Fler kommentarer 0

Visste du att...


... Filip Filipović spelat närmare 200 matcher för sitt Serbien och tidigare Serbien/Montenegro. Han har gjort över 250 mål.
Född: 2 maj 1987 i Belgrad.
Sport: Vatten-polo.
Meriter: OS-brons 2008, VM-guld 2009, VM-silver 2011, EM-guld 2003, 2006 och 2012.

Visa kommentarer

Välkommen att säga din mening på SvD.se. Våra regler är enkla: visa respekt för de personer vi skriver om och andra läsare som kommenterar artiklarna.
Alla kommentarer modereras efter publiceringen av SvD eller av oss anlitad personal. Du kan skriva max tre kommentarer per artikel. Läs reglerna i sin helhet Vänliga hälsningar, Fredric Karén, chef SvD.se

Toppnyheter Sport

SvD offert

Gör som 68117 stockholmare. Få offerter från företag nära dig - HELT GRATIS!

Populärt i Stockholm just nu:

Badrumsrenovering

Renovera eller bygga nytt badrum

Målare

Erfarna målare för ett snyggare hem

Flytthjälp

Snabba och pålitliga flyttfirmor

Flyttstädning

Hitta billig och effektiv städhjälp

Hemstädning

Rent hem snabbt och tryggt

+ Se alla kategorier

Fler nyheter

Mourinho: Det är min värsta säsong hittills

FOTBOLL

”Bara” en titel för Real Madrid.

Crosby målkung när Pittsburgh vann

STANLEY CUP

Oittsburgh drog ifrån.

Klubben tog stjärnans pengar

skidor

Södergren: ”Fick veta att mina prispengar var förbrukade”.

Skyttekung åter i Hammarby

bandy

”Det ska bli kul att spela på Zinken igen”.

Isinbajeva ser VM
som OS-avstamp

Diamond League

”Men just nu vet jag inte”

David Beckham och Zlatan Ibrahimovic jublar efter att PSG säkrat ligasegern. Bildspel

Vann med Zlatan – nu slutar Beckham

BILDSPECIAL

Ikonen: ”Känner att det är rätt tid”.