Förutsättningarna är välkända och solklara: Sverige går till EM om det blir minst oavgjort mot Lettland på Råsunda.

Eller om Spanien tar poäng av Nordirland i Las Palmas.

Högerbacken Mikael Nilsson är övertygad om att Blågult måste fixa det på egen hand – för Spanien går inte att lita på.

– Jag har spelat fotboll i länder med den mentaliteten som råder där. Har de inget att spela för så kan de vara extremt loja och extremt ointresserade, säger han.

Panathinaikosbacken är inte bara rädd för att Spanien inte kommer att ta matchen på fullt allvar – han är helt säker på det.

– Det vet jag att de inte kommer att göra. Frågan är hur mycket de kommer att slappna av.

En titt i historieböckerna ger inget stöd för Nilssons teori. I de fem senaste kvalen har Spanien vid två tillfällen varit mästerskapsklart inför den sista matchen. Båda gångerna har det blivit seger: borta mot Liechtenstein 2001, 2–0, och hemma mot Israel 1999, 3–0. Då spelade Israel dessutom om extrakvalplatsen.

För Mikael Nilsson är det inte styrkeförhållandet mellan konkurrenterna som det råder tveksamhet kring.

– Om Spanien brukar allvar så finns det inte en chans i helvete att Nordirland vinner därnere. Men jag är tveksam till att de gör det. Det är det som är problemet.

Även om farhågorna skulle slå in får Sverige svårt att kritisera spanjorerna.

Blågults eget samvete är inte helt rent i sammanhanget.

– Det är samma sak som när vi mötte Lettland hemma (2003). Vi förlorade, Lettland gick vidare (till extrakval och så småningom till EM 2004) och Polen missade. Så jag kan inte sitta här och tycka så mycket.

Enligt Nilsson betyder de omvända förutsättningarna enormt mycket när lagen – åtta letter och lika många svenskar finns kvar i trupperna – på nytt möts i sista kvalomgången.

– Det sitter i huvudet. Har man inte full koncentration blir man lite lojare. Man kanske inte går in i alla situationer till 100 procent. Förhoppningsvis är vi mer aggressiva den här gången. Det gäller att visa direkt att de inte ska göra något bra resultat.

Mikael Nilsson anser att Lettland är ett bättre lag än Nordirland – ”om jag ska vara ärlig tycker jag inte att de är tillräckligt bra för att spela EM” – vilket också de senaste årens meriter talar för. Letterna gick inte bara till EM 2004 – de tog också poäng mot Tyskland, 0–0.

Ändå är den svenske högerbacken lika säker på att Sverige tar sig till EM som han är övertygad om att Spanien inte kommer att gå för fullt:

– Det finns inget som talar för att vi inte ska vinna matchen.

Några segersiffror vill han dock inte spekulera i.

– Det skiter jag fullständigt i. Jag är nöjd med 1–0.