- Vi hade gärna sett att han varit kvar hos oss i höst, men vi ville inte stoppa honom när en Premier league-klubb vill ha honom, säger Kalmars klubbdirektör Svante Samuelsson.

Elm efter Elm har försvunnit ut i proffslivet. Mellanbrodern Viktor förra hösten, lillebror Rasmus skrev på för holländska AZ Alkmaar i torsdags och på måndagen for storebror David till London för att läkarundersökas och förhandla med Fulham.

- Just nu är inget klart men det kommer att bli en spännande dag, säger Elms agent Patrick Mörk till TT.

Transferfönstret stängs när augusti blir september och det är innan dess som Elm och Mörk ska komma överens om det ska bli någon affär.

Kalmar FF och Fulham är överens.

- Davids avtal går ut efter säsongen och givet de förutsättningarna får vi vara nöjda med uppgörelsen med Fulham, är Samuelssons kommentar till den ekonomiska uppgörelsen.

Det var inte givet att KFF skulle släppa även David Elm till proffslivet utanför Sveriges gränser innan hans kontrakt gick ut i höst.

- Det var ett väldigt svårt beslut. Vi har tackat nej till ett par klubbar tidigare, Sparta Rotterdam och någon mer klubb och tanken var att han skulle vara med oss hela säsongen. Fulham hörde av sig sent i fredags och vi har haft en dialog inom föreningen och med David under helgen, säger Samuelsson.

Att David Elm funnits på klubbars önskelista kan även agenten Mörk bekräfta:

- Han sitter ju på ett utgående kontrakt och är dessutom anfallare. Vid den här tidpunkten är de attraktiva spelare, säger han.

Går affären i lås hamnar David Elm i en klubb med en tränare med stort kunnande om svensk fotboll. Roy Hodgson har ju fört både Halmstad och Malmö FF till flera SM-guld på 1970- och 80-talet.

Svante Samuelsson hoppas att Kalmar FF ska klara sig bra utan David Elm. Anfallaren har varit sjuk och missat de två senaste allsvenska matcherna mot AIK (1-1) och Hammarby (3-0).

- Så vi har potential i truppen, även bland dem som fått kliva in. Och många av våra toppkonkurrenter har också förlorat spelare och har spelare skadade, det är ju en del av fotbollen. Nu får de andra anfallarna kliva fram, säger han.