Portugals och Manchester Uniteds stora stjärna, Cristiano Ronaldo, värderas av den tyska sajten transfermarkt.de till 667 miljoner kronor. Det är mer än hela den svenska startelvan.
Foto: LUCA BRUNO/AP
Organisation och spelmönster mot individuell skicklighet. Så marknadsför förbundskaptenen Lars Lagerbäck och vapendragaren Roland Andersson morgondagens VM-kval. Andersson menar att Portugal på individnivå ”leder” med 7–4 eller till och med 8–3 när de går in till ödesmatchen på Estádio do Dragão.
Ett annat mått på styrkeförhållandet fås genom att räkna pengar. Då ser det ännu värre ut för Blågult.
Enligt den tyska sajten transfermarkt.de är Sveriges preliminära startelva tillsammans värd lite över 500 miljoner kronor, vilket är över 150 miljoner mindre än prislappen på Cristiano Ronaldo.
Världens bästa spelare förra året 25 gånger dyrare än Erik Edman, hans troliga bevakare i morgon.
– Ronaldo är en av världens tre, fyra bästa spelare. Det gäller att minimera antalet lägen en mot en, för där är han farlig. Det handlar om enskilda moment – pang, så är den kvällen förstörd. Det är så det funkar med sådana lirare, säger den svenska vänsterbacken.
Prislappen på Erik Edman är satt till 27 miljoner kronor men den vane aktiehandlaren tvivlar på sitt eget värde.
– Jag står nog inte så högt i kurs just nu. Det får nog bli en nyemission, svarar han när han får frågan om vad en köpare skulle få betala Wigan för hans tjänster.
Edman spelade hela landskampen mot Österrike i februari men har bara gjort fyra minuter i Wigans A-lag – ett inhopp i FA-cupmatchen mot Tottenham i januari – sedan han kom tillbaka från korsbandsskadan.
Han tycker att det funkar bra på träning men behöver speltid.
–Om jag ska spela i landslaget är det en ohållbar situation över en längre tid. Jag behöver match på match på match så att jag höjer min lägstanivå. Mot Österrike hade jag något moment där jag fattade fel beslut. Sådana misstag vill man minimera så långt det går, säger han.
Med tanke på situationen i klubblaget skulle det vara oerhört betydelsefullt med 90 bra minuter på högsta europeiska nivå.
Edman lovar att bortse från det absurda i att en reservlagsspelare som ska stoppa världens kanske bästa spelare:
– Jag tänker inte på det sättet. Jag går in och gör vad jag kan – försöker stänga min kant och även komma med framåt några gånger.
Totalt värderar transfermarkt det portugisiska laget till drygt två miljarder kronor, nära fyra gånger högre än Sverige.
Fem förmodade startspelare – Cristiano Ronaldo, José Bosingwa, Ricardo Carvalho, Pepe och Deco – är klart dyrare än Sveriges värdefullaste duo Olof Mellberg och Johan Elmander som värderas till 100 miljoner kronor var.
Sverige borde alltså inte ha en chans.
Men VM-kvalsegrar köps inte för pengar. Och Roland Andersson använder andra räknesätt. När den assisterande förbundskaptenen multiplicerar den svenska elvan med ett blir produkten 15. Det är ingen tvekan om att det är ”laget” som ska göra det.
Att det blir tufft är alla medvetna om:
– Det allra viktigaste är att vi får till ett eget spel när vi vinner boll. Annars blir det ett evigt springande, säger Kim Källström, tredje exklusivast i Sverige med en prislapp på nära 90 miljoner kronor.









