En längre tid av ekonomisk turbulens slutade på onsdagen med att den tidigare mästarklubben lämnade in sin konkursansökan till Umeå tingsrätt.

- Det här är ett otroligt sorgligt beslut, säger Björklövens ordförande Mattias Lundberg.

Efter klubbens SM-guld 1987 har de sportsliga framgångarna sakta men säkert blivit färre och ekonomin har försämrats parallellt.

Björklöven bolagiserades 2006 men sedan dess har skuldproblemen fortsatt och hoten om konkurs har varit ofta återkommande. Till slut gick det inte längre.

Enligt uppgift saknades det nu omkring två miljoner kronor för att skulderna på runt nio miljoner skulle kunna lösas.

- Jag har inga kommentarer till det exakta beloppet men vi har inte lyckats inbringa det nödvändiga kapitalet för att säkra en företagsrekonstruktion. I det läget är det omöjligt att lägga fram en trovärdig och ansvarsfull rekonstruktionsplan, säger Björklövens ordförande.

Han anser att det svåra beslutet är tungt inte bara för Björklöven och Umeå som ishockeystad.

- Det är tråkigt för Norrlandshockeyn och faktiskt för hela Hockeysverige. Men det är samtidigt det enda beslut som går att fatta under de förutsättningar vi har, säger Mattias Lundberg.

Vad som nu händer med A-laget vill han inte spekulera i.

Om det blir omstart i division tre för den anrika föreningen är ett beslut som styrelsen i Svenska ishockeyförbundet kommer att avgöra. Klart är att en konkurs innebär degradering.

- Ifall det blir ända ner i källaren eller om det finns en hållplats på vägen avgör förbundsstyrelsen, säger Mikael Lundström på Svenska ishockeyförbundets tävlingsavdelning.

En konkurs för Björklöven innebär att lagets allsvenska plats kommer att erbjudas till Sundsvall som kom trea i kvalserien till allsvenskan.

Tingsrätten kommer nu att utse en konkursförvaltare som tar över ansvaret för verksamheten i Björklöven AB.

Även om bolaget går i konkurs fortsätter verksamheten i Idrottsföreningen Björklöven där ungdomar och juniorer hör hemma. Nu kommer all energi att läggas där, enligt Björklövens ordförande.

- Det handlar nu om att uppbringa såväl personella som ekonomiska resurser och börja bygga tillbaka förtroendet för varumärket Björklöven. Det kommer att ta tid och det kommer att bli ett jättehårt jobb men jag vet att det finns ett starkt stöd, säger han.