Hammarby får lida för fansens beteende
- Bestörtning, bedrövelse, besvikelse.
Hammarbys VD Henrik Appelqvist är självklart ytterst besviken över att matchen på Söderstadion tvingats brytas.
Vad kan detta få för konsekvenser?
- Vi följer regelboken. Det är bara att inse att detta får konsekvenser. Med poängavdrag tappar vi chansen på en topp-placeringar, en annan konsekvens kan bli tomma läktare och så vidare. Det är ju enorma ekonomiska konsekvenser.
Vad hade ni kunnat göra annorlunda?
- Jag vet inte om det finns något man kan göra - om folk vill bete sig på det här sättet så gör man det oavsett vad vi gör. Vi ska gå igenom det här nu och se vad vi hade kunnat göra annorlunda.
Hammarby har valt att spela sina derbyn på hemmaplan i stället för att på Råsunda, men Appelqvist menar att incidenten kunde ha skett på Råsunda också.
Hur lyckas de få in pjäserna på Söderstadion?
- Vi har frågat oss själva detta hundratals gånger. Varje gång vi kommer på något så kommer de på ett nytt sätt att fuska - det är som
doping.
Domaren påpekade att han tänkte bryta matchen om en enda till incident skedde. Kan det ha uppfattats av bråkstakarna som en möjlighet att tjäna på att bryta matchen?
- Det är möjligt att man inte är helt uppdaterad på regelverket och tror att det som hände på Råsunda 2004 kan hända igen. Då drabbades ju bara AIK, då fanns inte det här med poängavdrag i straffkatalogen.
Försvann SM-guldet här i kväll?
- ”Försvann” vet jag inte om jag vill säga men AIK står på 32 poäng, Elfsborg på 31. Förlorar vi den här matchen och får poängavdrag så är vi kanske nere på 26, 23 poäng. Då är det sex eller nio poäng upp till toppen. Det är en bra bit upp, säger Hammarbys VD Henrik Appelqvist.
Vad vill du säga till de personer som skämt ut sig?
- Hitta på något annat, gå inte till Söderstadion!
Bosse Andersson, sportchef på Djurgården, är lika besviken trots att hans lag knappast kommer dömas lika hårt.
- Det är beklagligt att vi är delaktiga i en match som avbryts av publiken som förstör. Det finns inget försvar.
Båda klubbarna tycker att polisen tog ett rätt beslut att bryta matchen.
- Beslutet från TU kommer i morgon, vi fick inte någon information om vilka konsekvenser det här kommer få. Avbryts matchen så kan båda riskera att tappa poäng. Men det vore oklokt att fatta ett beslut där de tar ifrån båda lagen poäng.
- Vi hade också folk som kastade in saker, det är vi beredda på att ta det som matchdelegaten rapporterar. Men jag den stora frågan är runt det som hände på den norra läktaren.
Bedrövelse - Hammarby får lida för fansens beteende
Fotbollsderbyt mellan Djurgården och Hammarby förstördes av två klackar som skämde ut sig. Nu kan båda lagen drabbas av poängavdrag. Beslut tas av Tävlingsutskottet i dag.
Fler kommentarer
Välkommen att säga din mening på SvD.se. Våra regler är enkla: visa respekt för de personer vi skriver om och andra läsare som kommenterar artiklarna. För att få kommentera på SvD.se måste du registrera ett konto med Disqus eller använda ett befintligt konto på Facebook, Google, Yahoo eller OpenID.
Vänliga hälsningar, Fredric Karén, chef SvD.se Läs reglerna i sin helhet









