Moussa Esa som är kanslist på Assyriska riksförbundet säger till TT att flera av förbundets omkring 30 föreningar fått flera hotsamtal och elektroniska brev de senaste dagarna.

- Alla har riktat sig mot vårt fotbollslag. Man vill att vi ska säga upp vår plats i allsvenskan, säger han.

Moussa Esa uppskattar att föreningarna tagit emot ett tiotal hotfulla samtal och brev.

- Jag har själv fått tre samtal. Hoten har inte varit allvarliga utan jag ser dem mer som trakasserier, säger han.

Assyriska riksförbundet samlar nu in alla anmälningar om hot och ska senare göra en polisanmälan, uppger Dagens Nyheter och Sveriges Radios Ekoredaktion.

Riksförbundet ska diskutera samtalen och breven vid sitt styrelsemöte på söndagskvällen.

- Om vi finner att omfattningen är stor kommer vi att göra en polisanmälan, mest som en markering, fortsätter Esa.

Enligt Esa är det vanligt att invandrarorganisationerna utsätts för hot och trakasserier och det var väntat att det skulle komma nya i samband med att fotbollslaget gick upp i allsvenskan.

- Jag ser inte det här som ett större problem, säger han.

Assyriska gläds nu åt de sportsliga framgångarna och allmänhetens positiva reaktioner över detta.

- E-posten har varit kränkande och provocerande, men jag vill i stället framhålla alla de tusen e-postbrev vi fått som varit väldigt positiva, säger fotbollsklubbens marknadschef Robil Haidari till TT.

Assyriska från Södertälje stupade på målsnöret i kvalet till allsvenskan när Örgryte slog in segermålet på övertid i den andra kvalmatchen. Men efter det att Örebro SK flyttats ner från allsvenskan till superettan på grund av sin dåliga ekonomi fick Assyriska den allsvenska platsen i stället.