Laget åkte under gårdagen tillbaka till sin hemstad för att invänta beskedet, efter att bombningar skett i ett område nära det hotell de bodde på i Damaskus. Deras första match skulle ha spelats nu på morgonen.
Ännu inget besked om syriska laget
Tiden börjar rinna ut för det syriska fotbollslaget från Qamishli, som nekades inresevisum till Sverige för att medverka i Gothia Cup. Migrationsdomstolen i Göteborg hade i morse ännu inte fått in lagets överklagan av beslutet.
Fler kommentarer
Välkommen att säga din mening på SvD.se. Våra regler är enkla: visa respekt för de personer vi skriver om och andra läsare som kommenterar artiklarna.
Alla kommentarer modereras efter publiceringen av SvD eller av oss anlitad personal. Du kan skriva max tre kommentarer per artikel. Läs reglerna i sin helhet
Vänliga hälsningar, Fredric Karén, chef SvD.se






