Senast i raden att få bötesstraff är IFK Göteborgs sportchef Håkan Mild. Han döms till 5000 kronor i böter efter att ha skällt ut domaren Peter Fröjdfeldt i samband med en match mot Djurgården i mitten av augusti.

–Jag tycker inte det är rätt att få 5000 i böter för att jag säger att han gör en dålig insats. Det är möjligt att jag skulle ha påtalat det vid ett annat tillfälle men det är för låg nivå att straffas med böter, säger Håkan Mild.

Men IFK-chefen är långt i från ensam.

Enligt disciplinnämndens beslut fram till och med den 3 september i år har ytterligare sex tränare och ledare i allsvenskan, superettan och damallsvenskan fått böter i storleksordningen 2500 till 7000 kronor för olämpligt uppträdande. Under hela fjolårssäsongen dömdes enbart två bötesstraff ut enligt tävlingsutskottets protokoll – det högsta på 2000 kronor.

Totala antalet ärenden som hamnar hos disciplinnämnden har ökat kraftigt sedan i fjol. Förklaringen är en regeländring som fotbollens representantskap klubbade igenom i fjol och som innebär att alla avvisningar från planen ska anmälas – inte som tidigare delas upp i lindriga och grova.

–Men för straffskala och bötesbelopp gäller samma praxis som tidigare. Så här har det tydligen blivit värre, säger disciplinnämndens ordförande Khennet Tallinger.

Bosse Karlsson ser en risk för att ledarnas uppträdande också kan ha inverkan på publiken.

– Är det oroligt kring bänkarna är det lätt att det smittar av sig både på läktarna och till spelarna. Och den utvecklingen är inte bra.

Khennet Tallinger vill där­emot inte dra några mer långtgående slutsatser av säsongens utveckling.

– Jag kan inte göra någon koppling mellan läktarbråken och att antalet bötesstraff ökat bland ledarna. Att i stridens hetta råka säga något olämpligt är ganska naturligt och att hoppas på någon typ av nolltolerans tror jag är att ta i.