Den 7 februari drar förvaltningschef Olle Öhman ärendet för kommunens politiskt sammansatta Idrottsnämnd.

Dess ordförande Regina Kevius (m) och medlemmar kommer att få ta del av planerna på en bandyhall. Kostnad: 80–100 miljoner kronor.

– Vårt huvudspår är att genom en allians bilda ett bolag som genomför projektet, så har man gått till väga i Uppsala (Gränby), berättar Jan Henriksson.

En insomnad grusplan täcker marken som lyder under tomträttsavtal där invid Nynäsvägen, bara någon dryg kilometer söder om Globenområdet.

Hallens storlek skulle inskränka sig till 3000–4000 åskådare. Höjd: mellan 12 och 16 meter.

– Logistiskt är platsen mycket bra, bara cirka 200 meter från tunnelbanan. Med en ny ispist under tak kan vi bredda sporten och få med skolor, pojkar och flickor.

Logistiskt är platsen mycket bra, bara cirka 200 meter från tunnelbanan.

Jan Henriksson, Stockholms bandyförbund.

Ett bandygymnasium även söder om stan skulle kännas naturligt, säger Jan Henriksson.

Förhyrning, drift och miljö är nyckelfrågor.

– Det finns skisser på hur allt skulle organiseras ekonomiskt. Vi hoppas att kommunen även uppmuntrar ungdomar att spela fotboll på is, säger Jan Henriksson.

Och hur lång tid tar det att bygga hallen?

– Hallen skulle kunna stå klar någon gång kring årsskiftet 2013/14.