Laga mat i Florens

Lär dig mer om det italienska köket av kocken Giovanni. Ni går tillsammans till den lokala saluhallen och provsmakar och väljer ingredienser till dagens måltid. Du får gärna ha förslag på rätter som du vill lära dig att laga – kurserna skräddarsys efter dina önskemål. Max åtta deltagare och alla hjälps åt i köket. Efter köksarbetet njuter ni frukten av ert arbete tillsammans med utvalda viner.

Läs mer: www.chiantitours.se

Utveckla skrivandet i Sevilla

En intensiv långhelg för ditt skrivande. Här får du inspiration att utveckla formuleringskonsten. En kurs för dig som vill varva skrivövningar och textsamtal med tapasrundor och flamencoaftnar. Gott om egen skrivtid, men också fokus på individuell coachning. Passar såväl nybörjare som dig som har skrivit ett tag.

Läs mer: www.annljungberg.se

Yoga i den finländska skärgården

Bygg upp kroppen och lugna sinnet med ashtangayoga i Kadermo, en av Finlands sydligaste kuststäder. Dagen inleds med fysisk yoga och avslutas med meditation. Klasserna hålls i ett gammalt båtbyggeri några meter från havet. Varva yogapassen med bastubad, kanotutflykter och skogspromenader. För både nybörjare och erfarna yogisar. Ett par timmars resa från Helsingfors.

Läs mer: www.inshapetravel.se

Bygg mosaikobjekt i Ravenna

Lär dig de uråldriga teknikerna om mosaik. På den välrenommerade mosaikskolan i Ravenna får du individuell handledning i skapandet av dina egna mosaikobjekt. Spendera dagarna i ateljén och kvällarna på restaurangerna i kulturstaden Ravenna. Flyg till Bologna och ta tåget sista biten.

Läs mer: www.mosaicschool.com

Vågsurfa på franska Atlantkusten

Känd för sina milslånga sandstränder och pålitliga vågor är franska Atlantkusten stället för dig som vill lära dig vågsurfing. Mat, boende, utrustning och instruktör ingår i franska friluftsfrämjandet UCPA:s ambitiösa kurser, som ibland går under benämningen ”vuxenkollo”. Här är kursresan för dig som gillar fysisk aktivitet och som gärna lär känna nya människor. Tro inte att alla kursdeltagare är tonåringar – medelåldern på UCPA:s kurser är åtminstone 30 plus.

www.ucpa.se