Många museer och gallerier är gratis i London. Ett av dem är Museum of Natural History, där det bland annat finns en stor avdelning om dinosaurier, något som barn ju brukar gilla. Här har man också ett jordbävningsrum där man kan prova på hur det känns när jorden skakar. Dagligen 10-17.50. T-bana South Kensington.

På Tate Britain - också gratis förutom vissa större utställningar - kan man låna kritor, papper och annat för att göra egna versioner av de berömda tavlorna, komponera sina egna låtar och göra tredimensionella collage. Mellan Tate Britain och Tate Modern går båt, ett roligt alternativ till tunnelbanan. Barnaktiviteter lördag-söndag 11-17. Museet öppet 10-17.50. T-bana Pimlico, alt. Westminster.

St James's Park är ett bra ställe för att gå och leka - förutsatt att vädret är fint. Ekorrarna brukar vara nog för att roa de minsta, men här finns också gott om fåglar, bland annat pelikaner, svarta svanar och ankor att mata. T-bana St. James's Park, alt. Charing Cross.

Precis intill St James's Park tronar Buckingham Palace, där man kan bland mycket annat kan titta på vaktavlösningen. Det är en stor affär, med orkester som spelar allt från marscher till poplåtar. Det finns också guidade turer i palatset och trädgården som riktar sig speciellt till barnfamiljer.

Hoppa på en röd buss och ta en sightseeingtur på egen hand. För den som gillar bussar och tåg finns ju också transportmuseet (gratis för barn, vuxna betalar), där man till exempel kan göra en resa till framtidens London. 10-18 sön-tors 11-21 fre. T-bana Covent Garden alt. Charing Cross.