– Vilka är här för gratisturen?
Karoli Loo ser ut över Niguliste-parken vid vars hörn ett tjugotal turister samlats för att gå guidetur i gamla stan. Eller turister förresten; Tallinn Traveller Info som håller i turen, kallar sig visserligen turistinformationscentrum, men för självständiga resenärer. Hon räknar in oss och frågar var vi alla kommer ifrån. Det är en salig blandning av engelsmän, slovakier, spanjorer och australiensare – de flesta mellan 20 och 35 år gamla.
Vi går i sakta mak genom de gamla kvarteren och får en historisk bakgrund till viktiga platser – men med en mer osminkad prägel än vanligt. Till exempel nämns att de boende vid St Nikolauskyrkan avskyr skridskobanan som ligger utanför deras fönster. En mindre föreläsning ägnas åt en pissoar på kullen Toompea, som blev föremål för en politisk skandal när det framkom att stadens ansvariga betalat omkring en miljon estniska kroon för den.
– Miljonkronorstoaletten kallas den nu – och används för övrigt ofta av hemlösa som övernattningsställe.
En bit därifrån, vid Toompea-palatset, får vi lära oss historien om den sjungande revolutionen. Karoli Loo avslutar med att säga:
– Och just det – där nere i källaren finns politikernas bastu och gym, så om ni vill kan ni komma tillbaka i kväll och se när de tränar.
Tallinn Traveller Info har sedan februari i år ett kontor i gamla stan. Förutom den under sommarhalvåret dagliga gratisturen ordnar de mot betalning cykelturer, pubrundor och enskilda turer för mindre grupper. Projektet började för sex år sedan med ett informationstält i hörnet av gatorna Niguliste och Harju, och tältet står där fortfarande varje sommar.
– Då funderade vi på om vi skulle ha med young i namnet. Men de som kommer till oss har visat sig vara alla från 14-åriga polska liftare till 80-åriga amerikanska kryssningsresenärer, säger Kalev Külaase.
Han grundade Tallinn Traveller Info efter att själv ha rest jorden runt och upptäckt att vanliga turistbyråer inte kunde ge honom riktigt den informationen han ville ha.![]()
Det ska vara som att träffa en kompis som bor här
Kalev Külaase
– I Lissabon letade jag efter ett område jag hade hört talas om, en stadsdel där många konstnärer håller till. På turistbyrån kunde de tyvärr inte hjälpa mig, så jag gick in på Facebook och hade svaret inom fem minuter.
Den sortens service, med tyngdpunkt på lokalkännedom, vill Tallinn Traveller Info erbjuda resenärer.
– Det ska vara som att träffa en kompis som bor här och känner till alla bra ställen.
Idag finns det många vägar att gå för att få just de här personliga tipsen. Egna vänner eller bekantas bekanta utomlands, förstås, liksom communitysajter på nätet – och så då lokala, inofficiella, guider på många håll i världen. Inte sällan är de privatpersoner som brinner för sin hemstad så mycket att de gratis vill visa upp dess allra bästa sidor.
Redan 1992 startade Big Apple Greeters i New York, efter att resevana grundaren Lynn Brooks insett att staden led av ett problem: Den ansågs farlig och dyr, även bland de som drömde om att besöka den. Idag jobbar över 300 frivilliga new yorkers med att guida turister runt i sina stadsdelar – gratis, organisationen går runt genom donationer. Ett speciellt program för funktionshindrade resenärer finns också.
Konceptet har spridit sig och idag finns Global Greeter Network i 27 städer i bland annat Argentina, Australien, Tyskland, Frankrike, Storbritannien och USA.
Andra liknande tjänster har uppstått i dess spår. En som kostar pengar är Tripbod, som sätter resenärer i kontakt med lokalinvånare över hela världen och lägger upp personliga resplaner. En annan är Rue Amandine i Paris, i regi av Amandine Dubessay, som mot betalning hjälper till med ett helt litet upplevelsepaket inklusive boende, lokal guidning, bokning av restauranger med mera.
Och i Stockholm startade förra året Stockholm face 2 face, som ett samarbete mellan Stadsmuseet och Kulturfestivalen. Här förmedlas kontakt mellan frivilliga guider och besökare. Philippa Norman, programproducent på Stadsmuseet, berättar att man i år vill satsa på att marknadsföra tjänsten via hotell och sajter som Tripadvisor.
– Som turist vill man ju alltid lämna den upptrampade stigen, säger hon, och nämner i nästa andetag tjänster som couchsurfing, bostadsbyte och secret dinners, där man betalar för att gå på middag hemma hos någon man inte känner.
– Det är ju också ett sätt att nästla sig in hos andra och komma in bakom väggarna i en stad.
Och det är en bra sammanfattning av vad den här typen av guidetjänster syftar till. Gemensamt för flera av dem är också att de mer eller mindre omfamnats av den redan etablerade resebranschen. Tallinn Traveller Info skryter på sin sajt med att de rekommenderas av Lonely Planet, och Tripbod har en före detta Rough Guides-grundare som investerare – och har samarbetat med brittiska statens turistbyrå. Även Big Apple Greeters samarbetar med turistbyrån i New York.
För Kalev Külaases Tallinn Traveller Info är det dock frånvaron av statlig eller regional inblandning som utgör den största skillnaden mot en officiell turistbyrå.
– Vi ger subjektiv information. Vi kan rita upp en hel dagsplan åt våra besökare. Officiella turistbyråer kan sällan ge sådan personlig service – det kan vara svårt att vara subjektiv och specifik om man är finansierad av staten eller staden.
– Vi får helt enkelt resenärer att känna sig som om de bor här. Det ger en bättre upplevelse, och är bra för staden också.








