”Jag tror att det är lite nostalgi för många som tågluffade på 70- och 80-talen. I år har nämligen hälften av korten köpts av vuxna och hälften av ungdomar. Tidigare år har merparten av korten köpts av ungdomar”, skriver Edvard Lind, pressinformatör på SJ, i ett pressmeddelande.
Svensken tar tåget ut i Europa
Tågåkandet har fått en uppsving i sommar. Bakom ökningen gömmer sig ett stigande intresse för tågluffning. Under maj sålde SJ nästan 250 procent fler interrailkort jämfört med samma månad i fjol.
Fler kommentarer
Välkommen att säga din mening på SvD.se. Våra regler är enkla: visa respekt för de personer vi skriver om och andra läsare som kommenterar artiklarna. För att få kommentera på SvD.se måste du registrera ett konto med Disqus eller använda ett befintligt konto på Facebook, Google, Yahoo eller OpenID.
Vänliga hälsningar, Fredric Karén, chef SvD.se Läs reglerna i sin helhet








