Samtidigt som de största charterarrangörerna satsar stort på resor västerut så tappar Thailand för första gången på många år i popularitet. En förklaring är att den starka svenska kronan gör det förhållandevis billigt att resa till andra sidan Atlanten.
–Vi ser en tydlig trend västerut och allra populärast i Karibien är Aruba, Mexiko, Dominikanska republiken och Kuba. Karibien har ökat med 80 procent i jämförelse med förra året, säger Vings informationschef Magdalena Öhrn.
LÄS MER: Västindiens bäst bevarade hemlighet
För Vings del betyder satsningen västerut åtta nyheter i Karibien: Curacao, Jamaica, St Martin, mexikanska Isla Mujeres, Puerto Morelos och Akumal. I Dominikanska republiken blir Punta Cana och Bayahibe nya resmål.
Ving siktar också ännu längre västerut – på Hawaii. Resorna går till öarna Oahu och Maui. På Oahu, som är den mest populära turistön, ligger huvudstaden Honolulu och välkända Waikiki Beach. Maui är betydligt lugnare.
Företaget introducerar också en flygluff i Karibien. Men i det här fallet ska ordet luff inte kopplas samman med billigt och enkelt resande. Detta är en lyxig sex dagar lång rundtur till några av områdets vackraste stränder och bästa hotell. Rundresan kostar runt 12500 kronor per person (exklusive flygresan till och från USA).
Fyra öar i Seychellerna tar också plats i Vings vinterutbud: Mahé, Praslin, La Digue och Denis Island. Resorna dit går inte med charterflyg utan med reguljärflyg.
Ving åker nu även till Kap Verde, där Fritidsresor redan är.
Marie Malmros, informationschef på Fritidsresor, ser ett ökat intresse för resor västerut.
–Mexiko är det resmål som ökar mest i vinter med 72 procent fler sålda resor jämfört med i fjol, säger hon.
I Karibien introducerar Fritidsresor Saint Lucia. Den lilla regnskogsön i Västindien lanseras i kombination med fjolårets nyhet Barbados. Saint Lucia är en grön ö med fiskebyar, banan- och kokosplantager, tät djungel och – förstås – flera fina stränder. Turisterna är färre och tempot lägre än på Barbados.
Dominikanska republiken gör comeback i Fritidsresors katalog med 18 hotell på resmålen Cabarete, Playa Dorada, Costa Dorada, Rio San Juan Bahia de Maimon. Fler charterarrangör har Dominikanska republiken i sitt utbud, men på Samana-halvön är Fritidsresor ensam. Här heter de nya resmålen Las Terrenas och Bahia de Samana. Fritidsresor satsar även på mer direktcharter. Kanarieön La Palma Kan från och med i vinter nås utan mellanlandning.
Direktcharter är viktigt för Apollos resenärer. När företaget frågade dem vad som är viktigast med en flygresa hamnade alternativet nonstopflyg högst upp på listan. Detta i kombination med ett ökat intresse för resor västerut ligger bakom Apollos beslut att i vinter börja med direktflyg till Dominikanska republiken, Kuba och Mexiko. Därmed har Apollo nonstopflyg till alla sina långresor.
De nya direktlinjerna innebär att Apollo ökar antalet resor västerut med 107 procent jämfört med vintern 2011/2012.
Samtidigt gör det lilla landet Panama i Centralamerika entré på Apollos charterkarta.
En annan nyhet hos Apollo är en historisk kryssning, från Sharm el Sheik till alla stora sevärdheter i området, som pyramiderna i Kairo, Luxor och konungarnas dal, Jerusalem, Döda havet, Petra och Wadi Rum. Även ön Langkawi i norra Malaysia, som lockat turister i många år, står nu på Apollos karta.
Solresor går mot strömmen och har inte en enda nyhet i västerled. I stället satsar arrangören stort på Eilat i Israel i vinter. Förutom fina stränder och utmärkta dyk- och snorklingsmöjligheter, är det landets historia och sevärdheter som ska locka besökare, hoppas Solresor. Utflykter till Jerusalem, Petra i Jordanien, Döda havet och Röda havet går att köpa till.
Solresor har sedan tidigare emiraten Dubai, Fujairah och Al Khaimah i charterutbudet. I vinter tillkommer Abu Dhabi, som är det största av de sju emiraten i Förenade Arabemiraten. Resorna till Abu Dhabi går att kombinera med Dubai.
LÄS MER: Vilka öar är bäst i Karibien? Experten svarar.
LÄS MER: Barbados – en doft av semster
Vart är vi på väg? Testa dig själv!
Mer i ämnet
-
13 okt 2012
Det tropiska paradiset – med få gäster
Restips Madagaskar lockar inte lika mycket turister som grannarna Seychellerna och...
- 26 jul 2012 Vilka öar bör vi undvika i Karibien?
- 1 okt 2012 Vinterns hetaste resenyheter
- 11 apr 2011 Barbardos – en doft av semester
- 2 jul 2012 Är det bara blåhåriga tanter på kryssningar?
-
29 feb 2012
Så kan du spara tusenlappar på resan
Restips Det finns flera sätt att få till din semesterresa – utan att det kostar...
- 28 feb 2010 Västindiens bäst bevarade hemlighet





