Ryanairs vd Michael O´Leary på morgonens presskonferens.
Som ofta när det irländska flygbolagets vd Michael O'Leary träffar pressen var det något av en marknadsföringscirkus på hotell Anglais i Stockholm.
Vid en presskonferens på torsdagsmorgonen presenterade han, iklädd något som beskrevs som en irländsk tolkning av en traditionell svensk klädedräkt, 13 nya destinationer från Skavsta flygplats.
- Det här är ännu en stor dag för Ryanair i Sverige, sa han.
Ryanair investerar 140 miljoner dollar i två nya Boeing 737-800-plan för att klara de nya destinationerna. Med de här två nya planen kommer Ryanair att flyga med sammanlagt sex plan från Skavsta.
Och bolaget ser över möjligheter att utöka sin verksamhet i Sverige ytterligare.
- Vi tittar just nu på 4-5 svenska flygplatser, alla norr om Stockholm, sa O'Leary.
Dock beror eventuella framtida Sverigesatsningar på hur de svenska flygplatserna står sig i kampen med de europeiska. För några år sedan fanns planer på att även ge sig in på inrikesmarknaden i Sverige.
Har ni kommit någonvart där?
- Inte direkt närmare. För att kunna flyga inrikes i Sverige måste vi få till en överenskommelse om ytterligare baser här. Hittills har vi inte kunnat engagera en annan flygplats i samma utsträckning som Skavsta. Kan vi det kommer vi troligen att kunna ge oss in på den marknaden, sa Michael O ‘Leary till SvD.se.
Under presskonferensen passade Ryanair-vd:n även på att nämna konkurrenten SAS i nedsättande ordalag - upprepade gånger.
- Jag tror att om några år kommer det finnas fyra stora bolag på den europeiska marknaden – Lufthansa, British Airways, Air France och Ryanair. SAS kommer att vara en del av Lufthansa.
Det egna bolaget jämförde han istället med en annan svensk affärsjätte.
- Vi är flygindustrins Ikea, var svaret på en fråga om Ryanairs framtida expansion.
Också i kölvattnet av SAS-strejken passade O‘Leary på att lyfta fram Ryanair som ett gott exempel. Risken för att bolaget skulle drabbas av en strejk sades på torsdagens presskonferens vara minimal - bland annat på grund av bristen på facklig respresentation på flygbolaget.
- Vår personal har en intern representation och förhandlar direkt med oss. Det har aldrig varit strejk på Ryanair under 20 år. Vi har inget fack i mitten som ljuger för oss, sa O‘Leary och tillade:
- Jag kan inte fatta att jag just sa så, i Sverige.








