FRÅGA:
Hej!
En lite lurig fråga. Vi vill resa bort över nyår och eventuellt även julen, gärna till värmen. Vi har noterat att flygbiljetterna till vissa resmål (till exempel Thailand och Florida) blir mycket dyrare över den perioden, medan biljetterna till vissa andra resmål (till exempel New York) inte verkar bli särskilt mycket dyrare. Nu undrar jag om du kan ge några tips på olika resmål eller områden vi kan åka till över nyår utan att utsättas för en nyårsprischock!
Mvh Evelina
SVAR:
Priserna styrs alltid av efterfrågan, i resesammanhang kan det översättas i att priserna styrs av när det hög- eller lågsäsong för resmålen, vilket i sin tur styrs av väder och när folk är lediga. Därför är det alltid dyrare att resa när folk har semester, till exempel under jul- och nyårshelgen. Prisskillnaderna gäller såväl när du bokar flygbiljett och bokar hotell på egen hand, som när du köper en charterresa. Jag såg exempelvis att en resa till ett och samma hotell på Kap Verde med Fritidsresor är 12 000 kronor dyrare för två personer två veckor över nyår än två veckor mitt i januari (39 696 kronor att jämföra med 27 796 kronor). På ett annat hotell var skillnaden mindre – 7 000 kronor, men bilden är tydlig och detsamma gäller för resmål som exempelvis Kanarieöarna, Dominikanska republiken, Thailand och svenska fjällen.
Så om du vill hitta ställen som inte utsätts för en nyårsprischock blir mitt tråkiga svar att du får leta efter resmål med lågsäsong, vilket förstås är svårt att kombinera med ditt önskemål om värme. Alternativet att åka i januari i stället. Då är semestertiderna över och efterfrågan liksom priserna sjunker.
Att flygpriserna ligger mer stabilt för New York beror mest på att reseströmmen hit är relativt jämn. Folk reser helt enkelt hit året runt. Här kan priset snarare variera mellan veckodagarna. Städer dit många affärsresenärer reser tenderar att vara dyrare på vardagar än helger (gäller både flyg och hotell).
En annan stad i USA dit flygpriserna är någorlunda stabila över året är Los Angeles (när jag kollade hos en del flygbolag skilde det inte så många hundralappar per person). Så Los Angeles kanske kan vara ett tips. Temperaturen är helt okej i december/januari. Runt 20 grader dagtid och svala nätter.






















