Först ut är Solresor, som startar två rundresor, en till Florida och en till USA:s västkust redan i maj 2008. Västkustresan går mellan San Fransisco, Santa Barbara, Los Angeles och San Diego. Besök vid Grand Canyon och i Las Vegas ingår också. Arrangörens Floridaresa kommer fortsätta under vintern och omfattar Key West, Key Largo, Fort Myers och Kennedy Space Center, och kan kombineras med en vecka i Miami Beach. Solresor flyger reguljärt med Lufthansa och det blir byte i Frankfurt för resenärer från Sverige.

Till vintern är det sedan dags för Ving och Fritidsresors charterpaket till Florida, med start i slutet av oktober. Ving har hotell i Miami, Fort Lauderdale, Lauderdale by the Sea, Orlando, Key West, Clearwater Beach och Fort Myers Beach, och satsar också på kombinationer, kryssningar och hyrbilspaket.

Senast Ving hade charter till Florida var sommaren 2004. Vinterresorna gick senast säsongen 00/01.

- De här resorna kommer ju och går allt efter dollarns ställning och annat, säger Patrik Marklund, produktchef på Ving.

Även Fritidsresor utlovar inför nästa vinter kombinationsresor i Florida, med bland annat Orlando som ett av resmålen samt kryssningar.