Storbritanniens transportminister Geoff Hoon informerade parlamentsledamöter om planerna idag, uppger BBC. För att stävja kritiken drog han samtidigt upp riktlinjer för att minska buller och utsläpp, men underströk att det skulle "förstöra ekonomin" om inte flygplatsen tilläts expandera.
Efter Hoons tillkännagivande tvingades man stoppa debatten. En ledamot, John Mc Donnell, kastades ut då han gått fram och plockat upp den ceremoniella stav som representerar parlamentets makt och ropat att det var en skam att inte hålla omröstning i frågan.
McDonnell representerar valkretsen där orten Sipson ligger, där hundratals bostadshus troligen kommer att rivas för att bana väg för den nya landingsbanan och en sjätte terminal.
Hoon nämnde också höghastighetståg från London till flygplatsen som en möjlighet, samt en eventuell ny snabbtågslinje mellan London och Skottland.
Som bakgrund till beslutet nämnde Hoon Heathrows ställning som den viktigaste internationella flygplatsen i Storbritannien och lyfte särskilt fram dess ekonomiska betydelse.
Tipsa andra
Resenyheter | Mest lästa
- Storstrejk lamslår Grekland
- Så hittar du sportlovsresan i sista minuten
- Här är de tio dyraste hotellstäderna
- Skidåkare som startar laviner kan fängslas
- Tips inför sommarresan till Kreta
- En dröm för skidåkare
- Bo bra med barn i Istanbul
- Hittade reskamrat på nätet – blev lurad på drömresan
- Längdspåren som har det lilla extra
- ”Vad kan jag göra när familjen åker skidor?”





























