Det var efter att en gäst blev upprörd över att ha hittat en bibel i sitt rum på Scandic som hotellkedjan började tänka om. Rum har redan börjat rensas från Gamla Testamentet och Psaltaren, som sedan länge har funnits på Scandics hotellrum.

Hotellkedjans ledning säger till Ekot att affärsidén är att inkludera snarare än exkludera. Därför ska skrifter från flera religioner och språk snart finnas tillgängliga i hotellreceptionerna.

Hittills har Scandic inte märkt av någon efterfrågan på religiös läsning men tanken är att kompletteringen med andra heliga skrifter ska visa på mångfald.

Stefan Jansson, Scandicgästen som skrev till hotellet angående biblarna, tycker att även det nya beslutet är uteslutande i och med att det inte innebär att allas behov tillfredställs. Han hade önskat att hotellen skulle kännas helt ickereligiösa.
- Och att ha biblar på rummen kändes verkligen omodernt.

Stefan Jansson poängterar att han ändå blev positivt överraskad när Scandic redan efter tre dagar svarade på hans brev för att meddela att åtgärder skulle vidtas.
- Jag blev jätteförvånad att de lyssnade på mig.

Rum på 130 hotell i tio länder ska nu tömmas på biblar.