Medlemmarna i den kommitté som väljer ut världsarven har diskuterat frågan sedan i onsdags förra veckan. I går måndag presenterades listan på ett 20-tal nya platser som enligt Unesco är betydelsefulla för mänskligheten.

På listan finns nu bland annat den sydeuropeiska staten San Marino och berget Monte Titano, de två italienska städerna Mantua och Sabbioneta och Stari Grad-slätten på ön Hvar i Kroatien.

Mantua och Sabbioneta hamnar på listan för att båda städerna ger två bra exempel på hur stadsplaneringen såg ut under renässansen och slätten på Hvar för att den brukats som odlingsmark sedan 400-talet före Kristus.

Men det är inte bara europeiska platser som nu hamnat på listan. De båda städerna Melaka och George Town vid Malacka-sundet i Malaysia blir världsarv för att de under 500 år lockat sjöfarare från både Europa och Asien. Det gör att städerna har ett "multikulturellt arv", skriver Unesco i förklaringen.

På Papua Nya Guinea har träskområdet Kuk fått status som världsarv – arkeologiska fynd visar hur jordbruket utvecklats under tusentals år.

Nu är det dock inte bara platser med en historia som sträcker sig hundratals eller tusentals år tillbaka i tiden. I Berlin har sex modernistiska hyreshus från åren 1910 till 1933 hamnat på listan. Motiveringen är att de är "utmärkta exempel på en byggnadsreform som förbättrade boendet för människor med låga inkomster".

Andra platser som nu blivit världsarv är träkyrkorna i den slovakiska delen av Karpaterna och de 13 fort som den franska ingenjörsofficeren Sébastian Le Prestre de Vauban anlade vid Frankrikes västra, norra och östra gräns under andra halvan av 1600-talet.

Också vulkanön Surtsey utanför Islands kust och Preah Vihear-tempelt i Kambodja finns med på listan.