Världens första hotell med köttfria måndagar finns i Stockholm.

– Att minska köttkonsumtionen är bra för klimatet och för vår egen hälsa. Vi ber ingen om att bli vegetarian. Men en dag i veckan kommer vi att visa upp fantastiska köttfria alternativ, med en meny som är mer hållbar både för jorden och för gästerna, säger AT-läkaren och initiativtagaren Gunhild A. Stordalen som sitter med i styrelsen för Nordic Choice Hotels, där Nordic Light Hotel ingår.

Köttet försvann från samtliga menyer – frukost, lunch, middag och room service – på måndagar från och med i går, måndagen den 10 oktober.

– I dag står köttindustrin för nästan en femtedel av världens utsläpp av växthusgaser och upptar nästan 30 procent av jordens isfria landyta. Hög konsumtion av kött ökar risken för hjärtsjukdomar och vissa cancerformer. Både klimatforskare och hälsoorganisationer uppmanar oss till att minska köttkonsumtionen. Måndag är en perfekt dag att börja, säger Stordalen.

Amerikanska hälsomyndigheter uppmanade redan 2003 till köttfria måndagar, så kallade ”Healthy Mondays”. Idén blev en internationell trend först 2009 när familjen McCartney lanserade Meat Free Monday i Storbritannien.

Även Malmö Aviation lanserade i går köttfria måndagar på sina flyg. Genom införandet av köttfri måndag räknar flygbolaget med att minska koldioxidutsläppen med cirka 35 ton per år. Köttförbrukningen minskas med över fem ton, vilket motsvarar den årliga förbrukningen för 65 genomsnittsvenskar.