På sin hemsida skriver Jason de Caires Taylor att han vill belysa ekologiska processer och utforska det komplexa förhållandet mellan konst och natur.

Skulpturerna, som ofta är avbilder av verkliga människor, blir också konstgjorda rev som lockar till sig vattenvarelser.

De är ständigt föränderliga och under påverkan av omgivningen. Undervattensmiljön påverkar också hur de ser ut för människoögat och skänker bland annat en förstorande effekt.

Konstnärens första och största skulpturpark är belägen utanför Grenada i Västindien, där den uppfördes 2006. Idag står 65 olika verk i parken och ytterligare några i en separat utställning i Moliniere-bukten.

Fler skulpturer finns att beskåda, även från land, i floden som rinner genom Canterbury i Storbritannien och ett nytt projekt är under utveckling i italienska Provincia de Crotone.