Golden Sands 3. Det här hotellet inne i staden är verkligen värt sina tre stjärnor i charterkatalogen. Visserligen är det omgivande kvarteret livlöst, men det SvD såg av själva hotellet, gav ett mycket propert intryck. Ägaren är arkitekt och typlägenheten har till och med tvättmaskin. Effektiv reception, nära till servicebutik. Man badar i takpool (bilden) eller tar buss till allmän strand. Det går att få extrapris på inträdet till Hiltons privatstrand, det vill säga ”bara” betala 160 kronor.

Regent Beach Resort. Det här trestjärniga charterhotellet har en klart indisk prägel, vilket kanske inte framgår av charterkatalogerna. Det ligger vid gästarbetarnas stora ”public beach”, alltså längs samma fina Jumeirah Beach som många lyxigare hotell, dock utanprivatstrand. Den avskildhet och de egna solstolar vid strandbrynet man kan drömma om är alltså inte att räkna med. Det rum SvD visades var dock stort och fint. Ett klart minus var att det pågick ett lankesiskt klädsim i det pyttelilla poolområdet. Å andra sidan serverade den indiska krogen rätter från 60 kronor vilket är billigt i Dubai.

Dubai Marine Beach Resort. Det här är en klassisk strandanläggning med stil. Hotellet ligger inte vid skyskraporna, utan vid ett lite äldre strandområde dit många dubaibor går för att bada, mitt emot en av Dubais större moskéer. En väl placerad pir ger känsla av privat horisont och själva stranden är också helt privat, så som det anstår ett ställe med renommé i Dubai. Invändigt möter ren och sober design som tilltalar en mogen publik. Här skulle många trivas. En av restaurangterrasserna har solnedgångsläge. Sammanfattningsvis trivsam elegans men utan överraskningar. Charterns betyg är från tre till fyra stjärnor men anläggningen ser sig själv som femstjärnig.

Park Hyatt är inget charterhotell. Så här ser ett vanligt rum ut med utsikt mot Dubai-viken. På Park Hyatt är allt så rätt det kan bli, åtminstone om man gillar harmoniska hotellmiljöer. Här finns underbara poolområden, yppersta restaurangdesign och omedelbar närhet till en golfbana. Priset för dubbelrummet är förstås 6 000 kronor per natt, utan frukost, och läget inte vid en strand. Så fort man är utanför grindarna är Dubai långt mindre exklusivt... . För att reservera bord på hotellet Park Hyatt, tel: +971 4 602 1234.

Radisson SAS i Deira, centrala Dubai. Det här är en klassiker för dig som inte är beroende av stränder för att må bra på din semester. Mitt i stan med fin utsikt över Dubai-viken, är Radisson SAS en riktig oas. Här finns all den klassiska bekvämlighet som gör att en affärsresenär känner igen sig. Samtidigt kan man slinka ut på stan eller ta en båt över Dubai-viken strax intill. Finns ett ögonblick över, lockar poolområdet vars enda minus är en brusande luftkonditioneringsanläggning. Räkna med rumspriser kring 3 000 kronor.

Metropolitan Deira klassar chartern med en trea, men det kallar sig självt för fyrstjärnigt. Visst ser takpoolen trevlig ut med vidvinkelfotografering men i verkligheten är det faktiskt ganska kyffigt att bada där, ungefär som på en piskbalkong. Receptionen och lobbyn är mycket representativ, men korridorerna, krogen och läget i ett av Deiras mesta betongtäta kvarter är verkligen ingen semesterdröm. En fördel är att omgivningarna är färdigbyggda... Att Dubai är överhettat bortom sans och balans visas av att rumspriset vore nästan 3 000 kr på walk-in. Det är en rejäl bussresa till allmänna stranden.

Landmark Plaza Hotel och Landmark Hotel är trestjärnigt rankade charterhotell med samma ägare. De ligger ett par hundra meter ifrån varandra på samma gata, men Plaza vetter mot en plats där just nu ett t-banebygge pågår dygnet runt. På Plaza ska man alltså be om rum mot gården. Båda två är brukshotell med prisvärd övernattning utan knussel. De är således fulla av kostnadsmedvetna ryssar. Fördelen är nämligen att man har gångavstånd till Deira-kvarterens stora marknader. Strandbuss till den av de allmänna stränderna som anses mer ordinär, alltså inte till Jumeirah Beach.

Landmark Hotel är trestjärnigt rankat charterhotell med samma ägare som Landmark Plaza. Det ligger lugnare än sin granne på samma gata. Båda två är brukshotell med prisvärd övernattning utan knussel. De är således fulla av kostnadsmedvetna ryssar. Fördelen är nämligen att man har gångavstånd till Deira-kvarterens stora marknader. Strandbuss till den av de allmänna stränderna som anses mer ordinär, alltså inte till Jumeirah Beach.

Jumeirah Beach Hotel är redan 10 år. Det femstjärniga bygget ska påminna om en brytande våg, granne med världskändisen Burj al Arab. Den moderna, strama stilen tilltalar europeiska badgäster. På hotellets strand ligger också innebaren 360 degrees, perfekt för en kvällsdrink om du vill se Burj al Arab tändas upp, även om du inte bor här. För den som också skulle vilja bada här är strandentrén mycket hög, liksom priserna på strandserveringen.

Burj al Arab. Det spinnakerliknande jättehotellet som är tio meter högre än Eiffeltornet fyller nu i december åtta år. Den som bokat bord på Sky view bar tillåts komma in, men reservation är ett krav. För att reservera ring +971 4 3017777. På bilden ovan syns själva lobbyn, 180 meter hög och guldglänsande med en trappa som flankeras av fontäner.

Madinat Jumeirah är samlingsnamnet på ett nytt femstjärnigt hotellkomplex, med bland annat Al Qasr och Mina a'Salam, som vuxit upp väster om Burj al Arab. Det hela är en prålig arabisk-venetiansk stilblandning, där ett av dragplåstren är möjligheten att åka båt på konstgjorda kanaler till sitt hotellrum. Det här är för dig som tar Disneyland på extremt allvar och har obegränsad plånbok.

Oasis Beach är ett fyrstjärnigt charterhotell med mycket bra strandläge och halvpension. Privatstranden har några av Dubais finaste hotell som grannar, i Dubai Marina. Charterhotellet Oasis Beach är strandens äldsta, vilket gör det lite billigare. Inomhusmiljön har också hunnit åldras lite, men för en badsemester är det bra. Det är också lägre byggt, vilket framgår av bilden. Skyskraporna i bakgrunden heter Oasis Towers och är något annat. Tänk på att byggverksamhet förekommer i Dubai Marina. Vissa rum kan bli störda.