Apollo hoppas på Grekland

Grekiska småöar: Arrangören gör sin största satsning för året i den grekiska arkipelagen och låter tre småöar göra entré i charterkatalogen: Lugna Alonissos som enligt Apollo har Greklands klaraste vatten, strandparadiset Milos med klippbaden Sarakiniko och cirka 70 andra stränder samt genuina Chalki strax utanför Rhodos kust.

Seychellerna: De lyxiga paradisöarna i Stilla Havet gör entré på Apollos charterkarta.

Dubai: Har tidigare endast varit en vinterdestination, men blir nu även hett resmål på sommaren.

www.apollo.se

Airtours satsar stort i Kroatien

Kroatien: Airtours börjar med weekendresor till Dubrovnik i vår och höst, och kör med hela veckor under sommaren. Nytt i Kroatien för arrangören är också Makarska rivieran och Brac utanför Split

Detur reser till Turkiets St Tropez

Bodrum: Jetsettarnas favorit sedan länge i Turkiet har nu också blivit svenska charterarrangörernas favorit. Allt fler har resor hit och i sommar hakar Detur på Bodrum-trenden.

Fritidsresor har mycket nytt i Turkiet

Turkiet: Arrangören introducerar flera nya orter; Özdere med fina sandstränder och närhet till storstaden Izmir, lilla Avsallar som känns mer som en genuin by än en turistort, Altinkum som är en halvstor badort med strandpromenad, småbutiker, kaféer och mycket turkisk känsla samt Hisarönü som är en liten stad en knapp kilometer från stranden. Runt Hisarönü breder de pinjeklädda bergen ut sig över de storslagna vyerna.

Menorca: Tidigare var det bara Solresor som hade resor hit, men i sommar börjar även Fritidsresor med resor till den spanska ön som kallas såväl ”Mallorcas lillasyster” som ”den gröna ön”. Fem nya orter gör entré på charterkartan: Cala Galdana, Calan Bosch, Cala Santandria, Arenal den Castell och Mahón.

Mallorca: Can Pastilla, Pollensa och Cala Mayor är tre nya resmål i Fritidsresors katalog.

Solresor satsar på Capri

Bodrum: Även Solresor hakar på Bodrum-trenden och drar igång charterresor hit i sommar.

Capri: Har tidigare funnit som kombinationsresa tillsammans med Sorrento, men i sommar blir den vackra italienska ön ett eget resmål.

Spanien: Här gör Solresor flera satsningar; den lilla badorten Punta Prima på Menorca en mil från huvudstaden Mahón, Puerto Pollensa mitt i naturen vid den bergiga Formentorhalvön på Mallorca samt orterna Aguadulce och Roquetas de Mar i Andalusien på det spanska fastlandet.

Ving gör ett nytt försök med Djerba

Djerba: Ving skulle egentligen börjat med charter till den här tunisiska ön redan i fjol, men resorna ställdes in på grund av oroligheterna i Nordafrika. Till Djerba reser man främst för de fina stränderna och de myllrande basarerna.

Turkiet: Nya turkiska orter för Ving denna sommar blir lugna och vackra Içmeler samt Marmaris vars marina tillhör Europas finaste. Båda orterna är sedan tidigare etablerade charterresmål hos andra arrangörer.

Grekland: Ving gör sällskap med Apollo och börjar med charter till Kos, känd som Greklands bästa partyö, och Telendos på ön Kalymnos.


BILDSPEL: Följ med till sommarens heta resenyheter
LÄS MER: Kombinationsresor allt vanligare