Vad kostar biljetterna?
- Lägsta priset man kommer undan med är 12 000. En del sagt det låter inte så billigt, DN hade en artikel för något år sedan där de fick ner priset till 9000, men det var en resa med bara fem destinationer. Jag har elva stopp i åtta olika länder inplanerade. Jämför man med till exempel Kilroys resor med lika många stopp i lika många länder så är den här resan omkring 6000 kr billigare
Vad ska du se på resan?
- De platser som en vanlig jordenruntresenär, om det nu finns någon sådan, besöker. De exakta stoppen vill jag inte avslöja, men det blir Asien, Sydostasien, Australien och Nordamerika. Fredag eftermidddag åker jag.
Var detta de platser du helst ville se, eller de som passade bäst för rutten?
- En kombination. Jag trodde inte att det här var möjligt när jag fick frågan på en fest för ett tag sedan, men det går att få ihop en rutt som dessutom går till väldigt häftiga ställen.
Viktigast i packningen?
- För mig är det den bärbara datorn och en riktigt bra kamera. Resan ska ju dokumenteras på ett bra sätt.
Vad ser du mest fram emot?
- Hawaii! Vid sidan av att få uppleva världens lågprisbolag. Jag är lite av en flygnörd, det ska bli kul att se hur de funkar runtom i världen. Alla har vi flugit Ryanair eller det konkursade Sterling, men en del av de här bolagen har jag knappt hört talas om innan resan.
Vad är du mest orolig för?
- Att flygbranschen som sådan är såpass skakig just nu. Att nåt bolag går i konkurs, eller linjen som jag ska flyga läggs ner. Men vi har planerat det här sedan några veckor nu och det verkar som att alla utom möjligtvis ett är stabila.









