STÄDER OCH PLATSER

Aberystwyth

Aberystwyth i Wales är värd ett besök bara för sin skönhets skull. Aberystwyth självt ser man bäst från Constitution Hill, dit man tar vad som i turistbroschyrerna beskrivs som ”The longest electric cliff railway in Britain”, bara det en upplevelse. Stranden är lång och bra. Sedan besöker man förstås det gamla slottet från 1100-talet och Ceredigion Museum, om man är historieintresserad. En av jordens vackraste platser!

/Kristina Hedenberg

Brighton

När du tröttnat på att rumla omkring i London är Brighton, bland annat känt som Europas San Fransisco på grund av en levande gaykultur, den perfekta platsen för att varva ner. Ta en promenad på den berömda piren eller besök Royal Pavillion, kung George IV sommarresidens som troligtvis är ett av Europas mest exotiska palats. Överallt i Kemptown-distriktet, centrum och Regency Square finns det mängder av B&Bs, pensionat och hotell, som varierar i både pris och kvalité. Juni och juli är de bästa månaderna att åka eftersom det då brukar vara varmare och torrare (vanligtvis mellan 12 och 21 grader), fast engelskt väder är aldrig särskilt förutsägbart.

Lästips: Brighton Rock av Graham Greene

Filmtips: Quadrophenia

/Rickard Forsman

Bristol

Bristol är det resmål som jag tycker uppfyller hela familjens ”behov” och samtidigt inte är en plats där alla andra är eller har varit. Ett par sevärdheter är Clifton Suspension Bridge - en fantastisk hängbro från 1864 med en underbar utsikt - och Bristol Hippodrome, en av Storbritanniens bästa ”utanför London”-baserade teatrar, där man finner de stora West End- och Broadway-musikalerna.

Har man inte bråttom hit och vill se lite lokalfärg på vägen så tycker jag att man ska ta färjan från Esbjerg, Danmark till Harwich, cirka 14 mil från London.

Skulle ni ha tid och möjlighet att ta en rundtripp i landet? Kör från Harwich upp till Skottland och The Malt Whisky trail. Bo på något av hotellen i Craigellachie innan ni, via till exempel Loch Ness och det sägenomspunna odjuret, kör den andra kustvägen ner till Bristol.

/Kjell Andersson

Cambridge

Mitt bästa resetips är att lämna myllret i London och ta tåget till Cambridge. Resan tar cirka en timme, åtta mil bort. Ströva runt i universitetsområdet, njut av de vackra trädgårdarna, missa inte King Colleges kapell och avsluta med en lång ”afternoon tea” på ett av byns mysiga kafeer!

Susanne Sillerström

Chester

Mitt bästa resetips är Chester, precis i närheten av Liverpool - där finns verkligen allt! Det är en av Storbritanniens äldsta städer med en romersk mur och världens finaste stadskärna full med affärer om man vill shoppa! Här finns massor med jättefina pubar om man vill sätta sig ner och titta på någon fotbollsmatch eller bara ett glas vin i lugn och ro. Oerhört vackra omgivningar och om man tittat på engelska deckare/såpoperor/dramafilmer känner man definitivt igen sig!

/Anna Lioufas

Mitt bästa resetips i Storbritannien är Chester i nordvästra England. Det är mycket sevärt och trevligt att vandra i de centrala delarna som har många välbevarade medeltida och viktorianska byggnader. Här finns ett stort utbud av restauranger, kafeer och traditionella pubar samt en skön blandning av äldre pittoreska och moderna butiker. Vill man koppla av så är den vackra och centrala Queens Park vid River Dee ett bra alternativ, båtfärder längs floden går flera gånger dagligen.

Chester har mycket intressant att erbjuda alla besökare. Här finns många sevärdheter: den historiska stadsmuren, utgrävningar från romartiden, ett romerskt museum där man kan leva sig in i och prova många saker, den välbevarade katedralen från år 1250, Chester Zoo med mera. Cirka en mil utanför Chester finns The Blue Planet Aquarium där man förutom att se exotiska fiskar även kan ta dykcertifikat och simma med hajar.

/Kenneth Nilsson

Glenfinnan

Mitt resetips måste bli Glenfinnan i Skottland. Ett underbart ställe vid ”The road to the isles”, det vill säga på väg ut mot Isle of Skye på Skottlands västkust. Här är sagolikt vackert, med monumentet vid en ”Loch”, och här återfinns även tågbron som är med i Harry Potter-filmerna. Glenfinnan är en slags ”gömd” pärla, då det aldrig är mycket turister där, men där finns en del fina ställen att bo på också. Det är mitt favoritställe i hela Storbritannien.

/Peter Sjögren

Hay-on-Wye

Mitt restips är Hay-on-Wye eller som staden också kallas Y Gelli i Wales, alldeles vid gränsen till England norr om Cardiff. Kan utan svårigheter kombineras med Londonresan, med tåg eller bil. Hay-On-Wye är ett genuint brittiskt jordbrukssamhälle med inriktning fåruppfödning. Pittoresk lantlig medeltida arkitektur, pubar, restauranter, hotell, musikfestivaler, boskapsmarknad, shopping med möjlighet till vandring, ridning, cykling och kanotpaddling i vacker, mycket kuperad natur med ibland dramatiskt klimat. Lerduveskytte icke att förglömma. Gammal utsida med modern insida.

/Rita Wångstedt

Isle of Skye

Mitt absolut bästa semestertips i Storbritannien är att ta The Kyle Line från Inverness till Kyle of Lochalsh – en bedårande järnvägssträcka. Sedan fortsätter man med antingen hyrbil eller buss till Skye och bor på b&b eller vandrarhem beroende på plånbokens storlek. Se till att ha ordentligt med tid på Skye, gärna en vecka så man hinner vandra i bergen och även åka runt i lugnt tempo. Stress är inget för Skye! Åk gärna i maj eller i början av september - före eller efter den värsta turistanstormingen.

/Åsa Hedlund

Llangollen

Mitt resetips i Storbritannien är Llangollen i Wales. Det är en liten by som för några år sedan hade cirka 2000 invånare och 18 pubar. Man går från pub till pub och träffar nya trevliga människor, sjunger och kastar dart. Här finns inte så mycket turister. Det sägs också att den heliga graalen är begravd på berget i Llangollen, bland slottsruinerna av Castell Dinas Brân ovanför staden. Prova på en tur med kanalbåten längs the Llangollen Canal, som garanterat ger dig en fantastisk utsikt över Llangollen.

/Margareta Hammarström

Lincoln

Lincoln är en fantastisk stad, belägen mitt i Lincolnshire. Kanske främsta sevärdheten är Lincoln Cathedral (där delar av da Vinci-koden spelades in) och Doddington Hall. Det finns mängder med bra ställen att äta och dricka i underbar miljö, fina parker och grönområden. För barn finns bland annat en mycket populär spökrunda man kan gå. Från Lincoln tar man sig enkelt och billigt med tåg ut på landsbygden. Till London två timmar och under timmen till både Nottingham och Sheffield. Ett mer specifikt tips är att kvartera in i ett gammalt korsvirkeshus som ligger uppför en kullerstensgata (Michaelgate), nära katedralen. Huset ägs och underhålls av National Trust (tillhandahåller guldkorn över hela UK) och ska vara något utöver det vanliga. Naturligtvis finns massa shopping, fotboll och genuina pubar som hör England till. Ett avslutande tips från en före detta student är att prova en ”chips and cheese” med majonäs efter ett par öl på puben.

/Daniel Kvist

Liverpool

Häromåret fick vi en spontan idé att ta tåget från London till Liverpool. Målet var två oansenliga bostadsområden några mil utanför staden - Allerton och Woolton. När dörren till 20 Forthlin Road i Allerton öppnades klev vi in i en typisk brittisk arbetarbostad från 1950-talet.

”Sätt er gärna på sängen”, sa guiden när han öppnade dörren till ett litet sovrum en trappa upp. En liten stund senare bjöds vi in i huset på 251 Menlove Avenue i Woolton. ”Jag förstår att ni gärna vill se verandan, prova gärna akustiken”, sa guiden. Först på tåget tillbaka till London började det sjunka in. Vi hade fått sitta på sängen i det lilla pojkrummet i Paul McCartneys barndomshem. Sedan hade vi tyst sjungit ”Yesterday” på den inglasade verandan hemma hos Aunt Mimi där John Lennon växte upp. En i det närmaste andlig upplevelse. Besöken i de två barndomshemmen kan bara bokas i förväg direkt via National Trust som förvaltar de båda husen och man tar enbart emot mindre grupper. Aldrig har väl en så kort resa gjort ett så långvarigt intryck.

/Maria Lindberg Howard

Jag skulle säga att den bästa resan är att åka till Anfield och se Liverpool FC spela mot Everton! Den känslan och rysningarna man upplever i samband med att Liverpool spelar går inte att beskriva.

/Joppe Blom

Fler läsartips om Liverpool!

London

Blir man sugen på saftig jerk chicken med rice pea och friterad sötpotatis eller någon annan karibisk maträtt när man är i London, ligger stadsdelen Brixton bara några få hållplatser bort från centrum med Victoria Line.

Brixton har varit en ruffig stadsdel med huvudsakligen jamaicanska invandrare och hög kriminalitet, men, som med så många andra relativt citynära Londonområden, har stadsdelen delvis gentrifierats. Här finns gott om karibiska restauranger, hål-i-väggen som säljer patties (pirogliknande), en stor och med Londonmått mätt mycket billig matmarknad. Ett stenkast från tunnelbanestationen ligger en trevlig, gammal kvalitetsbiograf med flera caféer och barer.

Har man en halv dag till sitt förfogande kan man traska i väg till Brockwell Park. Därifrån har man utblick över centrala Londons landmärken, som London Eye och St Mary’s Axe. Högst upp ligger ett stort viktorianskt hus med servering. Ingenting i Brixton är lika flott som i centrala London, men det kan vara intressant i alla fall.

/Åsa Larsson

Något som är både gratis och barnvänligt är att tillbringa några timmar på Covent Garden i London. Det är bara att sätta sig ner och låta gatuartisternas uppträdanden överskölja dig.

Här finns allt, bland annat akrobater, jonglörer och eldslukare och alla har det gemensamt att de är otroligt skickliga och enormt barnvänliga. Har du (o)tur blir du dessutom uppbjuden att delta i uppträdandet. Räkna med mycket humor och många skratt.

När du är färdig är det bara att be sig tvärs över torget där det ligger ett fantastiskt transportmuseum. Där inne kan du som både barn och vuxen lätt fördriva många timmar. Massor av stationer man ska passera, provköra en buss och många andra roliga saker.

/Marcus Haglund

När jag är i London och vill riktigt koppla av beger jag mig till St James Park, jag köper med mig en kopp te eller kaffe och sätter mig i parken vid vattnet och njuter av vackra fåglar, stillhet och andra människor som söker tystnad och grönska. Efter jag vilat sinnena går jag till någon pub och äter traditionell brittisk mat med öl. ”Keep it simple” brukar Gordon Ramsey säga i sina program, och det gör jag också när jag är i Storbritannien, jag äter fantastisk brittisk mat, ser världsbäst fotboll, dricker godaste ölen i världen och njuter av vackra prunkande parker och trädgårdar. Och det kan man göra vart man än är i Storbritannien!

/Jessica Tillberg

Mitt bästa resetips om Storbritannien är att besöka Old Bailey i London och sitta på åhörarläktaren vid ett brottsmål. Oerhört intressant! Det känns som att vara med i en engelsk deckare när advokaterna kommer in i sina peruker och pratar med sin rena brittiska accent. Ett smidigt sätt att lära sig språket och samtidigt förstå mer om samhället och invånarna. Spännande och fascinerande.

/Anna-Lena Fredin

Jag bodde hos en indisk familj i området Mill Hill, nära M1 i Norra London. Under min vistelse var det meningen att jag bland annat skulle skriva om något som intresserar mig relaterat till London. Historia och särskilt Englands militära historia hade länge intresserat mig. Familjen rekommenderade då RAF Museum , Royal Airforce Museum i Hendon.

Med smörgåsar inslagna i brunt smörgåspapper gick jag dit. Jag möttes av en enormt stort hus, nästan som en hangar med en finklippt gräsmatta framför. Det finns över 100 olika sorters plan inne i museet. Jag såg b52-bombare, mer mordena jaktplan, till och med en enorm Concorde har de släpat in. Till detta historia samt en avdelning om hur planen skulle kunna tänkas se ut i framtiden och för yngre barn fanns det även en simulator.

Utanför museet åt jag min matsäck i gröngräset. Det var en bra dag och upplevelse som jag varmt kan rekommendera de som vill åka dit, det är en bit utanför centrala London men väl värt restiden.

/Andreas Heilborn

Boka biljetter till en av Shakespeares pjäser på The Globe. Det är billigare än andra teaterföreställningar och så mycket mer fantastiskt. Teatern ser ut precis som den gjorde när Shakespeare själv arbetade där på 1600-talet, och att gå och se en pjäs där är en tidsresa utan like. Det går till och med att få ståplatser (för under 100 kr) som på den gamla goda tiden. Även om man inte är så bra på engelska kan man njuta av föreställningen - humorn och stämningen är så hög att man inte kan undgå att bli smittad, och det är ett minne man kommer bära med sig länge.

/Malin Elfgren

Fler läsartips om London!

Manchester

Vi tillbringade en dag på Canal Street, Manchesters gaykvarter, som var mycket mysigt på dagen och extremt livat på kvällen. Vi besökte de gamla kvarteren med mängder av vintage-butiker och originella caféer och barer. Vissa med livemusik, till exempel Matt's and Phreds Jazzclub på Tib Street och vissa utan, en var Odd Bar på Thomas Street. The Castle på Oldham Street var den mysigaste - och märkligaste - traditionella puben i området, som dessutom serverade den godaste ölen. Men ägaren verkade utnyttja delar av baren som privat förrådsutrymme… Några vi träffade där erbjöd oss en pub-runda som slutade på Big Hands på Oxford Road - kanske bästa baren jag någonsin besökt, och dessutom turistfritt eftersom det ligger lite avsides. Där kan man se bland annat salsaband med dansare eller lyssna på dånande indierock – beroende på vilken kväll man väljer.

Sedan har jag hört att det finns en massa intressanta muséer och gallerier i Manchester också. Men det hann vi inte med under våra fyra dagars besök. Får bli nästa gång!

/Eira Nilsson

Läs intervjun med Eira Nilsson!

Milford on Sea

Det finns massor av små pärlor i UK, en av favoriterna är Milford on Sea. Bara namnet låter underbart, det är en liten ort beläget mittemot Isle of Wight. Du kan flanera längst stranden, ta ett dopp och en båttur till Hurst Castle alldeles utanför Milford. Och kanske drömma om att hyra ett cottage på Isle of Wight, som Paul McCartney sjöng om i ”When I`m 64”.

/Agneta Schill

Mull of Galloway

Min favoritresa går till Mull of Galloway, sydligaste spetsen i Skottland. En liten arm som sticker ut i havet och där en fyr ligger allra längs ut på spetsen där det stupar 180 meter rakt ner i havet. Där är så fantastiskt vackert med öppet landskap och havet runt omkring, ljuset är enormt. Nedanför fyren möts olika havsströmmar så det ser ut som havet kokar.

Från stugan jag brukar hyra ser man havet i alla väderstreck och när vädret tillåter över till Isle of Man i söder, bergen i Lake District i öster och Irland rakt västerut. Får och nötkreatur traskar alldeles utanför fönstren och fina vandringsleder finns alldeles inpå knuten.

Det finns inga affärer, och närmsta stad är Stranraer. För den som är intresserad av whisky, finns sydligaste destilleriet beläget i Bladnoch, cirka en timmes bilresa från Mull of Galloway.

För att komma dit flyger man enklast till Glasgow och hyr sig en bil för att sedan bila söderut, då kan man ta den mycket vackra kustvägen söderut.

/Berit Larsson

Newcastle

Newcastle är en trevlig stad med sina vackra broar, den nyaste, Millenium Bridge, är underbar kvällstid. Under din vistelse gör du utfärder till omkringliggande fantastiska platser som:

Beamish utomhusmuseum där du kan uppleva England under tidigt 1800- och 1900-tal. Kort sagt en resa tillbaka i tiden.

På hemvägen stannar du till i Durham för att besöka den vackra

katedralen och ”have a nice cup of tea” inne i kyrkans café.

Alnwick Castle och Garden är ett måste . På slottet spelades Harry Potterfilmerna in så har du barn är dagen räddad. De vuxna kanske njuter mer av rosenträdgården och giftträdgården. Passa också på att besöka caféet uppe i trädet!

En dag vid den romerska Hadrians Wall lär du dig mycket och du känner historiens vingslag.

Har du tur så besöket infaller på våren ska du ta dig till Cragside Gardens där tusentals rododendron blommar. Det är värt ett besök även under resten av året.

/Mona Lundquist

Newquay

Mitt bästa resetips i Storbritannien är bad- och surf-orten Newquay, som ligger i sydvästra England, i det vackra och frodiga Cornwall. Närheten till havet och den mysiga stadskärnan med fina butiker och trevliga människor gör att både stora som små trivs. Den vilda, häftiga kuststräckan är perfekt för vågsurfing. Här anordnas stora tävlingar för proffsen, samtidigt som nybörjaren kan gå en kurs. Ett annat måste att pröva på är den för regionen speciella mjukglassen!

/Barbara Gidhagen

Scarborough

Vi skulle vilja tipsa om orten Scarborough i North Yorkshire, England. Här har du en utav Englands finaste badstränder med en lång strandpromenad fylld av restauranger och små kasinon.

Scarborough är också populärt om man är intresserad av surfing och andra vattensporter.

Vill man ha ut det mesta av sin resa så ska man pricka in Scarborough Fair, den 45 dagar långa marknaden som sedan länge hålls i slutet av augusti. Nu för tiden innebär det egentligen bara en stor folkfest med artister, knallemarknader och fest natten lång.

Det roligaste sättet att ta sig dit är via en flygresa till London och därifrån hyra en bil och köra resten av biten. Det tar ett par timmar men man hinner se en hel del av England.

/ Sandra och Christofer

Sunderland

Sunderland ligger i ett område dit inte många svenskar reser men det har allt man kan önska sig. I början av juli arrangeras Sunderland International Friendship Festival. Här samlas vi tillsammans med festivalsugna människor och njuter av värme, havets bris, långa stränder, engelsk och internationell musik och uppträdanden samt den stora begivenheten: drakflygningen. Här samlas monster, sagofigurer, enorma maskar och andra fantasifulla skapelser i alla möjliga färger. Den blå himlen exploderar i rörelse och kulörer. Här får du uppleva det bästa av England.

/P-A Wikström

RUNDRESOR – SÖDRA ENGLAND

Cambridge-Grantchester

En lagom dagsutflykt från London, men intressant nog för längre vistelser också. Från Stansted går direktbussar, annars kan man ta buss från Victoria Station eller tåg från St Pancras till den anrika universitetsstaden Cambridge. Alla college och kyrkor, liksom en trevlig grönsaksmarknad, ligger på bekvämt gångavstånd. Har man ressällskap och vädret tillåter, ska man definitivt hyra båt och punta på floden Cam till den lilla idylliska byn Grantchester. Där intar man afternoon tea i The Orchard, en gammal trädgårdsservering med utsikt över bykyrkan. Reser man själv, som jag gjorde, en förtrollande vacker höstdag, kan man istället promenera på en stig längs floden. Välklädda hundrastare och metare hälsar artigt på dig. På kvällen när man är tillbaka i Cambridge igen kan man gå och lyssna på gosskören i Kings College Chapel. Det kostar bara kollekten.

/May-Britt Larsson

London-Oxford-Wales

Flyg ner till London. Hyr en bil för några dagar. Börja med att varva ner genom att åka till Oxford och ta in på Global Retreat Center. Ett fantastiskt retreat, underbara människor, god och nyttig mat. Enkla meditationsstunder. Inga förkunskaper krävs.

Efter att du kommit ner i varv är du fylld av energi för att till exempel åka och bo på bed & breakfast i Wales. Du som spelar golf kan njuta av en golfrunda på vilken trevlig bana som helst. Ta en pint på den lokala puben. Prata med ortsbefolkningen. Kasta lite pil. Du kommer att få höra många spännande historier.

Bila gärna upp till Snowdon, en naturskön resa. Ortsskyltarna du passerar är obegripliga (en upplevelse i sig).

Vart du än är i Wales så är det enkelt och snabbt att bila tillbaka till London. Ta in på ett enkelt billigt hotell. Titta gärna på en engelsk ligamatch i fotboll där någon av storklubbarna spelar. Sjung med i kampsångerna och köp en halsduk på det lag du hejar. Följ upp med en pint för att ta del av eftersnacket. Miss ainte att shoppa, och toppa resan med att gå på trevlig musikal. Efter denna vecka har du fått ta del av bland det bästa Storbritannien har att erbjuda.

/Dag Gårdheim

London-Bath-Lyme Regis

Från Paddington Station tar du tåget mot staden Bath. Gå omkring i den fantastiskt fina lilla staden, där finns bland annat byggnader med de gamla romerska baden välbevarade. Hyr sen en bil och ta dig söderut genom böljande hedar mot kusten. Ta sikte på staden Lyme Regis, en riktig pärla vid havet. Vid den lilla hamnen finns en lång pir där man kan stå och blicka ut över engelska kanalen. Stranden är fylld av fossiler, så gå på fossiljakt innan solen sänker sig vid horisonten.

/Tomas

Torquay-Dartmoor

Mitt bästa resetips är att besöka den lilla staden Torquay i grevskapet Devon på den engelska sydkusten. Det är en populär badort bland engelsmän och här finns till och med lite palmer. Staden bjuder på den klassiska engelska charmen med ettlugnare tempo där man kan njuta av en riktigt god engelsk tepaus - men man kan också höjda tempot och testa på bra surfning.

Som kuriosa kan nämnas att det var i Torquay som tv-serien ”Pang i Bygget” spelades in.

I närheten av Torquay ligger den kända nationalparken Dartmoor vars spännande hedlandskap har inspirerat de stora engelska författarna, bland annat Arthur Conan Doyle och Agatha Christie. Bland de legender om Dartmoor är den om en huvudlös ryttare och en stor svart hund nog mest kända från litteraturen.

/Lenny

Brighton-Wales-Oxford

Flyg till London, ta tåget till Brighton och hyr bil där. Sedan en trevlig resa till Portsmouth, ta bilen med en ”hovercraft” (svävare) över till Isle of Wight. Högt belägen ö, saltstänkta vindar och med inbjudande kullar och vandringsstråk. Åter till fastlandet och orter som Bournemouth, Salisbury och kanske en avstickare till närbelägna och berömda Stonehenge samt Winchester med sin fantastiska katedral. Vidare till Weston Super Mare och Bristol med floden Avon och över till ett inom samväldet relativt självständigt Wales och huvudstaden Cardiff.

Använd sedan den tid du har till förfogande att bila runt i Wales. Här möter du trevliga människor och ett annat språk, kymriskan, som starkt avviker från engelskan vilket får anses vara ett andraspråk.

Kanske en påbörjad hemresa via Gloucester, Cheltenham och ett Oxford omslutet av Themsen med sitt berömda universitet. Därtill mycket arkitektur att upptäcka. En sådan resa befriar dig från det mesta av tidens stress.

/Sven Jonesson

RUNDRESOR – MELLERSTA OCH NORRA ENGLAND

Liverpool-Chester-Wales

Jag skulle under slutet av augusti ta direktflyget från Nyköping till John Lennon Airport i Liverpool. Besöka Mathew Street Festival och återuppliva sextiotalet genom att vandra i Beatles fotspår. Sedan skulle jag hyra en bil, korsa Merseyfloden, ta en tur till Lake District. Därefter ställa kosan västerut mot den vackra staden Chester med sina tvåtusenåriga romerska anor. Som en avslutning på en veckolång semester tripp i Storbritannien korsar jag och mitt ressällskap gränsen till Wales och får en hisnande naturupplevelse på slingriga vägar mot staden Aberyswyth där vi tar in på något trevligt bed and breakfast.

/Pere-Martin Franked

Manchester-Liverpool

Manchester är en underbar stad i nordvästra England. I stadsdelen Northern Quarter hittar man kulturer från hela världen, en massa matställen, plus en drös second-hand-affärer. De södra delarna bortom Piccadilly street är som en helt annan värld. Här hittar man bland annat en av världens största biografer och det mycket gamla biblioteket.

När man går igenom staden kommer man till slut till området Castlefield där nästan allt är som för 200 år sedan. Industrihus, kanalbåtar, järnvägsbroar blandas med moderna restauranger och man kan riktigt känna hur det var då.

Bara en timmes tågresa bort ligger Liverpool med sitt unika musikaliska arv i form av Beatles (med flera) som såklart har ett eget museum. Här finns gott om gratismuséer. Vi besökte såklart Beatles museet (The Beatles Story) men även The International Slavery Museum.

Både Liverpool och Manchester har tågförbindelser till hela landet och med tid kan man hinna med mycket av städerna i ”The Northwest”.

/Gunilla Ackerot

Cykla kust till kust

Cykla över Englands midja. Start vid Irländska sjön och mål vid Nordsjön. 22 mil uppdelat på tre dagar genom det vackra Lake District, via Eden Valley upp på the Pennines, bergsplatå med hedlandskap i inlandet. Sista dagen går nerför Pennines, längs floden Tyne, Newcastle och ut till Nordsjökusten. Här finns speciella cykelvägar genom naturskönt landskap, fårhagar, små byar med pubar. Man kommer nära och hinner se och uppleva engelska landsbygden. Boende på trevliga bead and breakfast-ställen. Vi bodde sista natten på en gammal tågstation uppe på de mystiska, dimhöljda hedarna som mest liknade något ur Baskervilles hund. Övriga miljöer för tankarna till Morden i Midsomer och Miss Marples S:t Mary Mead. Ett mandomsprov, även för kvinnor, med diplom och champagneskål efteråt.

/Helena Riihiaho

RUNDRESOR - SKOTTLAND

Skotska högländerna

När jag och min man gifte oss tillbringade vi bröllopsresan i Skottland. Vi flög till Edinburgh, hyrde bil och tog in på ett slott som vi hade bokat i förväg. Efter det hade vi bara en guidebok med bra hotell och bed and breakfasts och körde längst västkusten upp till Högländerna. Vi var i Oban och fortsatte till Ullapool och bodde på olika fina ställen. Vi tog en färja ut till Yttre Hybriderna: North and South Uist, Lewis och Harris. Längst ut på Harris hittade vi ett underbart b&b som heter Scarista House. Där stannade vi i tre dagar och tog färja tillbaka till fastlandet. Vi körde upp mot Norra Högländerna. Tillbaka mot Edinburgh åkte vi via Loch Ness. Det var en fantastisk resa. Vi var förstås på olika whiskeydestillerier, bland annat Oban. Resan varade i tre veckor och även om vi rest mycket efter det så är detta vår absolut bästa resa.

/Karin Laurell

Pitlochry-Arrochar

Pitlochry i Skottland ligger i Perthshire och är en supermysig by med fina små affärer, hotell och b&b:s. Här finns whiskydestilleriet Blair Atthol där man kan gå rundvandring. Där ska också finnas Skottlands minsta destilleri som ägs av tre män. De är de enda som jobbar där så det tillverkas väldigt lite whisky, men den tillverkas på gammeldags sätt. Sen måste man bara äta på Old Mill Inn! Det är en gammal fin vattenkvarn som blivit till en mysig restaurang och pub med underbar mat. Beställer man till exempel lamm så kommer lammet ifrån en gård i grannbyn.

Byn Arrochar ligger i västra Skottland, vid Loch Lomond och omringad av berg. Även här finns många b&b:s och den lokala puben har utsikt över sjön och bergen på andra sidan, och mycket god mat. Jag kan rekommendera Steak & Ale pie, god och prisvärd. Här kan man åka en runda på sjön eller bara vandra runt och njuta av naturen och de fina skotska husen. Och i Skottland är alla lika öppna och trevliga.

/Hanna Svederborn

Inverness

I maj månad är trakterna kring Inverness i Skottland helt underbara! Vi hyrde bil och åkte runt i högländerna i fyra dagar. Det kändes som att allt blommade och det var väldigt grönt. Det fanns verkligen något för alla olika intressen också. Natur, historia, kultur, fest och trevliga pubkvällar med lokala rockband.

/Therese Olsson

Edinburgh-Dundee-Aberdeen-Inverness-Glasgow-Edinburgh

Min dotter och jag reste för några år sedan Skottland runt på egen hand, och något bättre har jag aldrig gjort. Flyg till London, ta bussen till Edinburgh. Så genomtrevliga människor som skottarna har då aldrig jag stött på. Vi improviserade oss fram, bokade rum på turistbyråerna i respektive stad, det ena b&b efter det andra där ägarna verkade genuint glada över att se oss, alltid redo att prata bort en stund.

Vi besökte Glamis Castle - att det kan finnas något så vackert.

Den riktiga pärlan ändå, som jag speciellt vill puffa för, är ändå Inverness. Så vackert beläget med havet, floden, kullarna runtomkring. Inte dyrt som storstäderna, ändå mycket att göra för den som så önskar och inget att göra för den som ville slappa!

I Glasgow var det roligaste att åka båttur med ”Pride of the Clyde”.

/Annika Arnér