40 000 biljetter gratis - inga skatter, inga avgifter. Ryanair slår på stort i sin höstkampanj, men stämmer det verkligen att det inte blir några avgifter på resan? Bara till viss del, svarar Ryanairs Nordeuropachef Wilhelm Hamilton.

- Om man checkar in via webben, då är det gratis, men om man checkar in på flygplatsen får man betala en avgift.

Och har man väskor som måste checkas in så blir avgiften ännu högre. En tur och returresa mellan Stockholm och Bremen kostar till exempel 170 kronor om man checkar in på flygplatsen och har en resväska med sig.

Är det då verkligen gratis, om det kostar att både checka in och ha resväskor med sig?

- Det är gratis, men det är klart det finns krav och ett sådant är att man måste checka in på webben. Det kostar att köpa kaffe på planet också, säger Wilhelm Hamilton.

Kampanjen startade idag och pågår fram till den 9 oktober.