Massor av svenskar, amerikaner och fransmän har öppnat värdshus, boutiquehotell och vandrarhem i Rio. Excentriskt rekord har engelsmannen Bob Nadkarni med sitt Maze Inn mitt i en favela – och med vackraste utsikten i Rio.
Foto: Anderas lönngren
Plötsligt är Rio en stad fylld av återvändande stammisar. En sak tycks många ha gemensamt; de skyr Copacabana. Vinnare är det trendiga Ipanema med – enligt de flesta – häftigare strandliv, vackrare solnedgång, rikare krogliv och rätt shopping.
Den stadsdel som går in som god tvåa är charmiga Santa Teresa, Rios alternativa kvarter med många konstnärer och kreatörer. Inte minst gringos i förfallna kolonialvillor lyckas här förverkliga sina hotelldrömmar.
Att på kanadensiskägda Solar de Santa ligga i hängmattan på den skuggiga terrassen inbäddad i trädgårdens grönska, är för många den nya Riolyckan. Sympatiskt och enkelt är det hos irländskan Julie på Casa Mango Mango. Hos franske Jean-Michel på Mama Ruisa hittar man annars den mest spektakulärt exklusiva oasen. Och på Rio 180° med svindlande utsikt från den palatsliknande villans tak och pool har målarfärgen i de åtta rummen knappt hunnit torka.
Boutique-hotell finns även i andra stadsdelar. Man kan dra sig tillbaka hos fransmannen Jacques’ La Maison, inbäddat i Atlantdjungelns djupa grönska i exklusiva Gávea, med poolen vänd mot Jesusstatyn. Hans inredande bror François ligger även bakom La Suite vid den hemliga stranden Joatinga. Med Panoramafönster från golv till tak mot havet, helikopterplatta, granne med Pelés villa i en Malibu-liknande stadsdel, är detta för många det ultimata Rioparadiset.
Ett betydligt robustare alternativ hittar man hos Bob Nadkarni, en av de mest excentriska kufarna i Rios brittiska koloni. Hans värdshus, bar och jazzklubb The Maze Inn är ett charmigt unikum. Perfekt för den som vill bo i Tavares Bastos, den säkraste och gulligaste favelan i stan. Hollywoodnamn som regissören Alan Parker eller en Snoop Doggy Dogg kan plötsligt titta ut ur ett rum. När man sitter på terrassen och hör Bob berätta hur han byggt sitt hus på, som han tycker, den bästa adressen med bästa utsikten, så förstår man att han hittat sitt paradis. En handfull pousadas har nu öppnat i andra favelas.
Med det nyligen invigda Fasano Ipanema, direkt vid strandboulevarden, har São Paulos finaste krögar- och hotellfamilj – med Philippe Starcks hjälp – till sist satt också Rio på designhotell-kartan. Fasano är ett elegant försök att återskapa delar av Rios bossa nova-känsla och modernism. Cool pool på taket, ett elegant mummel i Lobby Lounge Londra och noblessen bänkad till bords på svindyra Fasano al Mare.
På grund av ny stor efterfrågan är Ipanemas gamla favoriter hårt bokade. Det gäller strandcharmörerna Sol Ipanema och Praia Ipanema, enkla Vermont, snygga Everest, stjärnornas lyxiga Caesar Park lika mycket som det gay-ockuperade Ipanema Plaza.
Men den mest spännande nya boomen i Rio gäller enklare härbärgen. Antalet hostels/vandrarhem har blivit mångfalt fler på bara några år, nu 60–70 stycken. Många av de bästa ligger märkligt nog i små hus mitt i de bästa delarna av Ipanema och Leblon, granne med de dyraste bostadsrätterna och de lyxigaste hotellen.
Charmören med egen pool i trädgården är Beach House Ipanema. Ett sympatiskt eget hus på privat minigata är Harmonia, med svensk regim. Ett kvarter från stranden finns nyöppnade Terrasse Hostel. Nära stranden i borgerliga Leblon finns Lemon Spirit.
Backpackers, jorden-runt-resenärer och surfare har på bara några år gjort Rio till sin bas, som ett slags Sydamerikas Bangkok







