Lågprisflygbolag använder sig ofta av så kallade sekundära flygplatser eftersom driftskostnaderna är lägre än hos de stora huvudflygplatserna. Men ibland ligger de sekundära flygplatserna längre bort från slutdestinationen än vad namnet skvallrar om.

Ryanairs nya flygplats Paris–Vatry Disney slår rekord i att ha det mest missvisande namnet, enligt Skyscanners undersökning.

Och den som flyger till Stockholm-Skavsta förväntar sig kanske att komma till Stockholm, men hamnar i själva verket utanför Nyköping, mer än 10 mil från centrala Stockholm. Andra exempel är Barcelona-Girona som ligger nästan 10 mil från Barcelona och Oslo Torp, 110 kilometer från centrala Oslo.

– Flyger man till en flygplats som har Stockholm i sitt namn förväntar man sig att den ska ligga relativt nära Stockholm, men tio mil är väl inte riktigt vad man kan kalla nära. Det motsvarar att vilja flyga till Eskilstuna, men landa i Norrköping, säger Linda Edstrand, Skandinavienchef på Skyscanner i ett pressmeddelande.

Den som flyger till de här flygplatserna riskerar alltså att behöva tillbringa mycket tid på transfers mellan flygplatsen och resmålet. Flyscanner påpekar också att det ofta finns färre transfermöjligheter att välja på från de mer avlägsna flygplatserna. De rekommenderar att man jämför hur stor prisskillnaden är mellan att flyga till en huvudflygplats och en mer avlägsen, och fundera på om det alltid är värt att förlora den tiden.

Men det finns också sekundära flygplatser som verkligen förtjänar sina namn, till exempel Göteborg City airport som till och med ligger närmare än huvudflygplatsen Landvetter – endast 17 kilometer från centrala Göteborg.