Det var inför sommaren 2007 som Fritidsresor presenterade italienska Gardasjön som nytt charterresmål - med tåg. Gensvaret blev stort, åtminstone i media, och det talades om en ny, klimatmedveten chartertrend såväl som en comeback för den klassiska tågluffen.

Årets därpå utökade arrangören med tågresor till bland annat fler italienska resmål samt badorter i Kroatien, Slovenien och Österrike. Samtidigt hängde Ving på med flera resmål runtom i Europa och den nya tågtrenden var ett faktum.

Också försäljningen av Interrailkort ökade under åtminstone de två första åren efter 2007 - årets siffror för största föräljningsmånaden augusti har inte kommit än, men fram till juli ligger det på ungefär samma nivå som 2009, enligt SJ:s presstjänst.

Nu verkar dock intresset för tågcharter ha minskat, såväl i Sverige som i vårt grannland i väster. Redan förra sommaren minskade efterfrågan hos kunderna, och tidningen Aftenposten skriver att såväl norska Startours som svenska systerbolaget Fritidsresor nu lägger ner alla tågcharterlinjer från och med våren 2011 utom en - den till Gardasjön.

- Vi kommer att satsa på den regionen. Det är Gardasjön som varit det riktigt stora resmålet, ungefär 9 av 10 tågcharterresor har gått dit, säger Peter hellström, informatör på Fritidsresor.

Däremot kommer det att finnas minst en tågnyhet i Fritidsresor Tema:s katalog som presenteras i vinter.

På konkurrenten Ving funderar man just nu över hur man ska göra med sitt tågcharterprogram.

- Generellt kan man säga att efterfrågan varit lägre än vad man hoppats på, säger Magdalena Öhrn, som ändå är hoppfull inför framtiden.

- Längre fram tror jag det kan bli mer resor av den här typen, i takt med ökat samarbete och fler snabbtåg i Europa.