Flockens ledare, som i efterhand kallats ”Fred”, öppnade olåsta bildörrar och hoppade genom öppna fönster i sin jakt på mat, rapporterar nyhetsbyrån AP. Den aggressiva apan fick också tag på en väska och rev igenom innehållet.
- Vi tillbringade hela dagen med att rädda turister, säger Mark Duffles, som volontärjobbar med att hålla koll på babianerna.
Omkring 420 babianer uppdelade på 17 flockar beräknas härja i stadens utkanter och attackera bilar och människor, som de associerar med mat.
Arten är fridlyst enligt sydafrikansk lag.
Babianattacker har förekommit i flera år i Sydafrika, men i och med den väntade turistanstormningen i samband med VM i fotboll nästa år befarar man att problemet kommer att växa.
Nu planeras en kampanj med broschyrer på flera språk som ska delas ut vid entrén till naturreservatet vid Godahoppsudden, inte långt från Simon's Town.
- Den vanliga uppfattningen är att babianer är harmlösa, men det är de inte. De är vilda djur, säger Liz Hardman, som leder kampanjen.








