Honolulu, Hawaiis huvudstad. En metropol med kontraster. Affärsmän skyndar till möten i bankdistriktet, studenter pluggar på universitet, det köpslås på marknader i Chinatown, hemlösa sover i parkerna och surflärarna på lyxiga Hilton Resort hjälper turister att fånga den perfekta vågen. Det var här USA:s president Barack Obama föddes 1961.

Lite ironiskt kan tyckas med tanke på att Hawaii en gång var ett kungadöme med eget språk och egna traditioner.

LÄS MER: Vilken är bästa tiden för Hawaii?

Den mest kända kungen var Kamehameha I som formellt bildade kungariket 1810. Kamehameha I satt kvar på tronen fram till sin död 1819. Efter honom följde ytterligare fyra kungar med namnet Kamehameha, den sista, Kamehameha V, dog ogift och barnlös 1872.

Kungaval utlystes, varpå flera år av oroligheter följde. Såväl brittiska som amerikanska trupper sattes in för att stävja motsättningarna mellan de olika kungafalangerna. 1898 befästes Hawaii som amerikanskt territorium och 1959 blev ögruppen USA:s 50:e delstat.

Två år senare, det vill säga samma år som Obama kom till jorden, fick Oahu besök av ännu en kung, nämligen Elvis Presley som spelade in filmen Blue Hawaii här.

Vi checkar in på vårt hotell i Waikiki, stadsdelen i Honolulu som ligger precis vid Hawaiis största turistområde, den långa stranden Waikiki beach. Här finns allt på behörigt gångavstånd – shopping, restauranger, surfskolor, butiker och nästan varje kväll en vacker solnedgång. Dessutom är vågorna inte så stora som på andra håll så vattnet lämpar sig för såväl för bad som för den som vill testa en surfingbräda för första gången.

Här spenderar vi några dagar med att flanera fram och tillbaka på strandpromenaden, sitta på uteserveringar, titta på folk och bada, innan det är dags att utforska Oahu med hyrbil.

Vi börjar i utkanten av Honolulu på den lokala matmarknaden, KCC, som öppnar klockan sju alla lördagar. Bofasta väljer bland orkidéer, ingefärsblommor, bröd, frukt och grönsaker. Vi köper sanslöst gott bröd med macadamianötter, små äppelbananer och perfekt mogna papayor. Dricker upp vattnet från en kokosnöt och tar med det vita köttet som matsäck till vandringen upp på en av Hawaiis populäraste turistmål, den vilande vulkanen Diamond Head.

Asfalt, trappor och slingrande stigar leder upp till toppen och den storslagna utsikten över Honolulu, Waikiki Beach och det stora havet.

Sandy Beach Park är nästa stopp. Vid den långa stranden står en massa fordon som inte skulle klara en svensk bilprovning, vissa lagade med silvertejp och rep. Surfbrädorna bredvid bilarna är däremot i gott skick.

Det här är stranden som pendlar mellan att lugna dagar vara perfekt för bad, till dagar när vågorna rullar in vara stället för dem som behärskar sin bräda till fullo. I dag är förhållandena någonstans mittemellan.

LÄS MER: Obama väcker reslust

LÄS MER: Tio romantiska hotell

Vi snackar med Ollie som sitter i bagageluckan på sin bil och väntar på rätt tillfälle, rätt våg. När vi avverkat artighetsfraserna frågar jag vad han tycker om Barack Obama. Han funderar innan han svarar:

– Han var okej, inte bäst, men bra, han bodysurfade oftast. Höll till lite längre bort mot flygplatsen.

Så ni tycker att han bara är okej som president?

– Oh, du menar som president! Som president är han cool, som surfare var han okej. Men tillräckligt bra för att surfa här. Vi kallar stranden ”brake your neck”, så det är inget för turister, här bryts nackar, anklar och handleder. Vet du förresten att Barack kastade ut sin mormors aska där borta.

Ollie och hans polare ler, tackar för trevligt samtal och visar den typiska gesten shaka. Lillfinger och tumme sträcks och de andra fingrarna göms vid handflatan. Det betyder ta det lugnt, allt är okej, ha det bra.

Bilturen går vidare till staden Kailua drygt en mil nordöst om Honolulu. Här hyr familjen Obama en strandvilla när de besöker Hawaii. Vi nöjer oss med att hyra en kajak och paddla ut i den vackra Kailuabukten. Havet skiftar från azurblått till jadegrönt. En havssköldpadda simmar förbi oss innan vi möter Tyler som bor i närheten. Han och älskar att paddla ”SUP”, stand up paddleboard (stå-upp-bräda), säger han, och han passar också på att varna oss för de strömmar och vågor som kan komma in snabbt här.

Men i dag är det lugnt. Vi paddlar vidare i paradiset med ljuvliga Kailuabu beach innanför oss – en av alla stränder på Oahu som bär epitetet ”öns finaste strand”.

Sunset beach. Namnet har lockat hit oss lagom till solnedgången. Detta är Hawaiis främsta strand när det gäller professionella surftävlingar. Under perioden oktober till maj kan vågorna bli upp till sex meter höga. Inget för nybörjaren alltså.

Kändisar på resmålet

Barack Obama, Bette Midler och Nicole Kidman föddes i Honolulu och återvänder gärna. Filminspelningar gör att skådespelare och artister upptäcker Hawaii och gärna återkommer. Hit hör Tom Selleck, Courteney Cox och de flesta av skådespelarna i tv-serierna Lost och Hawaii Five-0.

Sanden är guldgul, ljummen och mjuk. Luften varm men vågorna som rullar in är för höga för bad. Vi betraktar havet och himlen som skiftar i färg när solen försvinner bakom horisonten. Sunset beach gör skäl för sitt namn.

Trots att mörkret lagt sig över Oahu kör vi nercabbat tillbaka till Honolulu.

Sista dagen på Hawaii. Vi gör så lite som möjligt – simmar utmed Waikiki beach, solar och badar. När solnedgången närmar sig går vi ut på piren för att njuta. En japansk tjej ber oss fotografera henne med Honolulus skyline i bakgrunden. Vi småler åt några grabbar som försöker lära en hund att surfa. Lite längre bort vid stranden börjar kvällens gratisuppträdande av hula.

LÄS MER: Tio öar du måste se – innan du dör

BILDSPEL: Härligt liv på Hawaii