Just nu pågår en het debatt kring nya riktlinjer för sjukskrivning vid bland annat utmattningsdepression. Jag, som själv haft denna diagnos, borde väl stämma in i ramaskriet. Jag gör dock inte det – ännu. Jag inväntar steg två.
När jag insjuknade i utmattningsdepression, under våren 2005, befann jag mig som utbytesstudent i Tyskland. Detta visade sig vara min räddning. I Tyskland har man nämligen inte, som i Sverige, monterat ner sin psykiatri. Jag, med utmattningsdepression, blev nämligen inlagd på psyket.
Naturligtvis ställde jag mig skräckslagen till denna ”dom” i början. Men ju längre jag var inlagd, desto mer insikt fick jag om hur det underlättade och hjälpte mig i mitt tillfrisknande. Jag fick nämligen ligga på en så kallad rehabiliteringsavdelning där varje patient hade ett fast schema med dagliga aktiviteter såsom avslappningsövningar, praktiskt handarbete, promenader, gruppsamtal, enskilda samtal med psykolog, sport etc.
När jag skrevs in ljöd resonemanget bland läkarna: ”Vi måste ta Er ur Er vardag, det är den som gjort Er sjuk”.
Och det är därför jag kan instämma i de nya riktlinjerna. Jag tror inte heller, om jag ser till min egen situation, att jag hade mått bättre av att bara gå hemma. MEN då måste man ha något att erbjuda de sjuka. Och det har inte Sverige i dagens läge. Jag väntar alltså på andra akten från Socialstyrelsen, Försäkringskassan och regeringen. Vad vill man erbjuda i stället för sjukskrivning?
Det må kosta en del att vara inlagd. Jag var det i tio veckors tid (april-juni). Men på hösten 2005 var jag igång med mina studier igen. Började till och med att sommarjobba redan en månad efter utskrivning. I dag är jag, sedan ett år, verksam som doktorand på heltid. Vad är alltså dyrast i längden?
Det finns alternativ till sjukskrivning
Publicerad: 22 augusti 2007, 05.30. Senast ändrad: 27 september 2007, 20.40
Mer på SvD.se
Ännu ett hinder röjt
för Obamas reform
Omröstning i senaten i natt. Motsträviga demokrater övertalades att hindra förseningskampanj.
INFÖR MASTERS CUP
Foto: KIRSTY WIGGLESWORTH
”Robin tar semifinalplats”
Hårt tryck på Andy Murray - nu ber han om lugn. ”Jag har inga förväntningar på mig.”
NYA FILMER
Rekord för New Moon
Slog kassaerkord under premiärdagen. Drog in cirka 500 miljoner kronor.


Stockholm 4º
































