På vissa platser blir det kännbart. 55 procent av villorna i Danderyd, 50 procent av kåkarna på Lidingö och 19 procent av husen i Nacka har så höga taxeringsvärden att ägarna skulle få betala den rödgröna fastighetsskatt som enligt löftet bara skulle drabba ett fåtal.
På andra platser skulle det bli mindre märkbart. Ändå tror en majoritet av väljarna att den rödgröna politiken skulle drabba en ”mycket stor” eller ”ganska stor” del av småhusägarna, enligt den mätning från Sifo som SvD berättade om igår.
Det finns många förklaringar. En är att det är svårt att kommunicera politik. Till och med när man har genomfört reformer kvarstår okunskapen. Hur många av Sveriges löntagare känner egentligen till att Alliansens jobbskatteavdrag gett dem en extra månadslön mer i plånboken per år? Fyra av tio.
En annan förklaring är att väljarna är väl medvetna om hur beskattning brukar fungera. Det handlar inte sällan om ett sluttande plan. Ena dagen införs ett register över fritidsbåtar, andra dagen en skatt på ”lyxbåtar”, och tredje dagen en ”grön” skatt på motorbåtar i allmänhet. Just det har dock inte hänt. Ännu.
Men ta exemplet med den ”tillfälliga” värnskatten, som inte ens den borgerliga regeringen lyckats avskaffa, mot bättre vetande.
7,5 procent av alla småhus i Stockholms län skulle drabbas omedelbart av en rödgrön fastighetsskatt, det vet man säkert. Men hur många hus omfattas efter nästa rödgröna budgetförhandling, och efter nästa upptaxering?
Oron är befogad.
Vänsterpartiet hymlar inte om att det rödgröna förslaget till beskattning är töjbart. ”Det statsfinansiella läget och de behov som finns i övrigt ska vägas in” vid en revidering, säger dess ekonomiskpolitiska talesman. Och eftersom Vänsterpartiet anser att ”behov” är något oändligt kan man ana vartåt det barkar.
Frågan blir för alla småhusägare om de tror att Mona Sahlin kan stå emot. Lyssnar hon på väljarna eller på Lars Ohly?
Igår kom ytterligare en opinionsmätning som bekräftar den tendens som rått alltsedan De rödgröna presenterade sin skuggbudget. Enligt DN/Synovate leder Alliansen med 49,1 procent mot 44,5. Moderaterna är största parti med 33,1 procent, medan Socialdemokraterna får sitt lägsta resultat på tio år: 30,0.
Att vänsterblocket tappar beror inte på någon ”Mosa Mona”-kampanj, eller på att Sahlin är kvinna, eller på någon annan av partiets bortförklaringar. Det beror på att Mona Sahlin framstår som en svag ledare. Socialdemokratin under henne ses inte som någon garant för stabilitet. Hon kohandlar med Vänsterpartiet.
Därför litar väljarna inte heller på hennes utfästelser om fastighetsskatten.









