tt klimatfrågan står i fokus och att det är trendigt att cykla och äta ekologisk broccoli ger partiet kraftig medvind, främst bland unga väljare.
Citatet är hämtat ur gårdagens DN, där en färsk mätning från Synovate visade att Miljöpartiet har fördubblat sitt stöd i Stockholm sedan valet 2006. Nu nafsar de Socialdemokraterna i hälarna med 18,2 mot 20,2 procent. Hoppet från de båda till Moderaterna är emellertid högt – Finansborgarrådet Sten Nordin kan glädjas åt 37,6 procent i samma mätning och det ser inte mycket sämre ut i Sifomätningen i lokaltidningen Mitt i från tidigare i veckan.
Avståndet mellan blocken är betryggande, men ännu har inte den feta damen tagit ton. Stockholmarna har för vana att byta styre och S har valspurtat mot seger i huvudstaden förut.
Mest intressant är dock MP:s framgångsvåg i Stockholm. Vad har de gjort för att förtjäna detta? Svaret på den frågan är inte vare sig retoriska eller politiska stordåd. Snarare är det den allmänna medvinden på riksplanet som ger särskilt stort genomslag.
Den vanligaste MP-väljaren i Stockholm är en kvinna mellan 18 och 29 år. Sådana finns det gott om. Hela Stockholms län har Sveriges lägsta genomsnittsålder och kvinnorna är fler än männen.
Stockholmspolitiken lider av ett anonymitetsproblem, vilket SvD visade tidigare i sommar (28/7) i en större enkät där över hälften av de tillfrågade inte kände igen sina lokalpolitiker. Sådant kan emellertid verka både på gott och ont för enskilda partier. Opinionsläget nationellt påverkar naturligtvis också lokalt och i det trendkänsliga Stockholm blir tendenserna Miljöpartiets smala lycka.
För den där stockholmstjejen mellan 18 och 29 ter sig Maria Wetterstrand säkert som en tilltalande förebild man gärna lägger en röst på. Men det är därmed inte säkert att man känner till Yvonne Ruwaidas vilja att stoppa Förbifart Stockholm, instifta en normkritisk myndighet eller för all del MP i Stockholms läns önskan om att återinföra t-banevagnar med mobilförbud.
Vi kan, för att tala med DN:s analys, kalla det Sex & the Broccoli-effekten. Och för Socialdemokraterna i huvudstaden är den utvecklingen en ödets ironi, givet att man länge har bespetsat sig på samma väljargrupper.
MP:s siffror måste kännas särskilt tunga för exempelvis S-nätverket ”Sq2540sthlm”, vars mål är att göra MP-fästet Södermalm till ”sitt” (Aktuellt i Politiken 24/8-09) genom att bjuda in ”grymma brudar” till ”dinner parties” och träffar om ”hållbart mode”.
Sten Nordin har inte haft någon modeträff alls. Så kan man visst också göra.






