Foto: Yvonne Åsell
Det utbrast väskryckningar i presskårens mest moraliska del, pekfingret, i fredags. Föremålet för spasmerna var den handväska Mona Sahlin bar vid SvD:s fotografering vid partiledardebatten i onsdags.
Väskan, modell Antigua Cabas av märket Louis Vuitton, kostar normalt i butik runt 6000 kronor, det vill säga ungefär en halv vårdbiträdeslön efter skatt, noterade Aftonbladet.
Man kan tycka att Sahlins lyxväska skulle vara en ickefråga, i synnerhet som det finns anledning att anta att de rödgröna har klimatkompenserat via somliga andra partiledares klädkonton, men redaktörerna minns nog sprängkraften i 2007 års väskdebatt på kultursidorna.
Men att ha en dyr väska är inget att skämmas över. Lyxkonsumtion är också tillväxtdrivande. Så skäll inte på Sahlin. Bagaget är tungt nog ändå.







