I Europas tjänst (SNS) är den träffande titeln på en ny antologi som utvärderar det svenska ordförandeskapet hösten 2009. En slutsats är att Sverige är inlemmat i det europeiska statsskicket. Det flyter på.

På det hela taget lyckades alliansregeringen väl i en sits som var ganska obekväm. Institutionell röra, finanskris och klimatmötet i Köpenhamn var tre tunga frågor som man var tvingad att hantera. Det gick bra när förutsättningarna för att lyckas var på plats, och det var de sannerligen inte i Köpenhamn.

I den ekonomiska krishanteringen lyfter man fram Anders Borgs kompetens och goda relationer med ministrarna från de tre stora.

EU är en icke-fråga i valrörelsen. Numera är det bara V som vill ut ur EU. MP har bytt fot men är inte entusiastiska. Det är illa nog – om det skulle bli regeringsskifte.