Moderaternas partiledare och Statsminister Fredrik Reinfeld på SVT:s partiledarutfrågning under torsdagskvällen.
Foto: Bertil Ericsson/SCANPIX
Svenska folket gillar Fredrik Reinfeldt. Han går som tåget i opinionen. SVT:s utfrågare Mats Knutson och Anna Hedenmo gjorde igår ett ettrigt försök att ta ned honom på jorden. De smällde på med hela batteriet av frågor som plågat Alliansregeringen, allt kryddat med berättelser om enskilda fall.
Sjukförsäkringen, a-kassan, utanförskapet, arbetslösheten är frågor som tarvar svar. Utan att blunda för problemen konstaterade Reinfeldt att jobbpolitiken fungerar. Trots finanskris och industrikris har antalet sysselsatta ökat med 100 000. Sjuktalen har gått ned dramatiskt och antalet förtidspensionärer har minskat.
Ibland blir det lite tröttsamt med jobben som alltings lösning, men det är ju så det är. Reinfeldt försatte inte möjligheten att förklara hur inkomstskattesänkningar går hand i hand med en politik för att minska utanförskapet.
Ibland var det var lite trevande, men ändå visade statsministern att han är den enda statsministerkandidaten.






