De kriminella mc-gängen utgör en stor del av den organiserade brottsligheten. Den slutenhet och hänsynslöshet som kännetecknar gängen gör det svårt för polisen att komma åt den.
Malmö har under drabbats av en rad sprängdåd med anknytning till gängen. Vid Malmö tingsrätt häktades i går fem män. De är på sannolika skäl misstänkta för grovt brott mot lagen brandfarliga och explosiva varor.
Två av de häktade männen greps i torsdags när de placerade 70 kilo dynamit i ett förvaringsskåp på Malmö central. Om dynamiten exploderat hade det bara återstått ruiner av Malmö central. Människor hade dött.
Och vem säger att vi inte behöver ett svenskt FBI?
Så här allvarlig är brottsligheten
Fler kommentarer 0
Välkommen att säga din mening på SvD.se. Våra regler är enkla: visa respekt för de personer vi skriver om och andra läsare som kommenterar artiklarna. För att få kommentera på SvD.se måste du registrera ett konto med Disqus eller använda ett befintligt konto på Facebook, Google, Yahoo eller OpenID.
Vänliga hälsningar, Fredric Karén, chef SvD.se Läs reglerna i sin helhet






