Foto: Maja Suslin/SCANPIX

Centerpartiet behöver göra en rejäl framryckning mellan nu och september om man ska upprepa valresultatet från 2006.

Det kräver att man visar vilja och söker stöd för förändring och inte sitter och trycker som blyga violer. Rädda partier får aldrig kryss av vackra väljare.

Desto roligare att partiets valstrategi, som presenterades av Maud Olofsson igår, är modig och framåtsyftande, och att man inte sticker under stol med sina frihetliga värderingar.

Centerpartiet är en lojal medspelare i Alliansen men vill att politiken ska lägga större kraft på att förbättra för företagande och öppna arbetsmarknaden för fler. Man skapar viktig takhöjd i debatten genom att ifrågasätta de stela arbetsmarknadsreglerna.

I den gröna tvekampen med MP har Centern gott om trumf på hand. Man har inte snärjts in i en allt rödare rödgrön skattepolitik. Man ogillar utsläpp men bejakar frihetsmaskinen bilen, som gör livet på landsbygden möjligt.