Foto: Tomas Oneborg
Det finns ingen rödgrön enighet om hur man ska straffa grova våldsbrott, konstaterar Riksdag & Departement i sin nätupplaga.
Tidskriften jämför de tre partiernas svar på regeringens förslag om skärpning och upptäcker att det spretar åt olika håll.
I Straffnivåutredningen (2008) konstaterade man att genomsnittsstraffet för grov misshandel är 19 månaders fängelse, trots att straffskalan ligger i spannet 1–10 år.
Många av dem som döms för grov misshandel får straff som ligger nära miniminivån. Så vill vi inte ha det, säger Alliansen.
Rättsstaten ska vara tydligare i sitt avståndstagande från den svåra kränkning av människor som grovt våld utgör. Socialdemokraterna instämmer i sak. Men MP reagerar på skärpta straff som en vänsterpartist på ett vårdval och öser på om ”oseriös lek” och ”populistisk vilja”. Det riktar sig förstås mot regeringen, men det träffar Thomas Bodström mitt i planeten.







