Vad händer efter en riktig skandal? I Göteborg har en omfattande korruptionshärva nystats upp under ett års tid.

Sådana är lyckligtvis sällsynta. Sverige ligger, tillsammans med grannarna Finland och Danmark, på topp 5 i Transparency Internationals korruptionsindex, där det laglösa Somalia har bottenplaceringen. Men i Göteborg har en riktig härva avslöjats: byggföretag misstänks ha mutat tjänstemän i kommunen – den första rättegången avslutades för bara två veckor sedan.

Ansvariga har sparkats, som Idrotts- och föreningsförvaltningens chef, eller en misstänkt mutkolv på det kommunala bostadsbolaget Poseidon, men saken slutar inte där. Korruption fräter inte bara på de inblandade, utan på samhället som helhet.

I årets stora rapport från SOM-institutet vid Göteborgs universitet visar Henrik Ekengren Oscarsson, professor i statsvetenskap, att skandalen har påverkat hur folk tänker och agerar i Göteborg. SOM-institutets mätning visar att göteborgare har en mörkare syn på korruptionens utbredning än andra.

Boende i Göteborg uppfattar att offentliga tjänstemän och företagare oftare är inblandade i någon typ av korruption. Dessutom: göteborgare är mer – inte mindre – accepterande än andra till att företagare erbjuder en gåva eller tjänst till en offentliganställd tjänsteman i samband med en upphandling.

Man ska förstås vara försiktig med att dra allför långtgående slutsatser, men studien ser ut att ge ytterligare stöd för en urgammal sanning: korruption smittar.

Den goda nyheten är att SOM-institutet samtidigt tycks visa att även nit och redlighet smittar av sig.

Finanskrisen har inneburit en rejäl dipp för de flesta regeringarna i världen. Även i Sverige, när krisen slog till, blev befolkningens relation till den politiska ledningen ansträngd. Det är inte alls obegripligt. Betänk bara alla obekväma politiska beslut som tvunget måste fattas: Saab och resten av fordonsindustrin, minfältet med bankgarantier, eller att stå emot kraven på stöd till allt från kommuner till barnfamiljer. I en sådan miljö är det svårt att göra alla nöjda.

Men Alliansregeringen lyckades över förväntan. Den höll hårt i plånboken, kom ut bättre än de flesta andra, och vann respekt.

SOM visar att förtroendet för regeringen är högre än det någonsin varit på de 25 år som gått sedan institutet grundades. Vilket ligger helt i linje med andra opinionsmätningar som visar rekordstöd för framför allt Fredrik Reinfeldt och Anders Borg.

Även en central aktör som Riksbanken åtnjuter ökat förtroende, enligt SOM.

Men det slutar inte där. Också riksdagen, kungahuset, polisen och domstolarna klättrar.

Hur förtroendet utvecklats för politikerna i Göteborg framgår inte. Men man kan ju ana ett samband.