Foto: Fredrik Sandberg/SCANPIX

Framtiden verkar dyster när man grubblar över ett glas öl, sjöng Hasse Alfredson 1970. Det blev inte så illa. Barna har jobb, mat och drägligt där de bor.

Men hur gick det för Hasses generationskamrater som idag bor på äldreboenden. Får dom sola sig gratis? Finns det blommor och blad? Har dom fläsk och potatis? Kan dom ta sig ett bad?

Det finns många exempel på trevliga boenden. Men ibland verkar framtiden dyster för den som grubblar över hur det ska bli när det egna hemmet blir för svårt att sköta.

Nu ska man åtminstone kunna få en nubbe till julmaten. Folkhälsominister Maria Larsson vill ge alla äldreboenden möjlighet att servera alkohol. En utredning ska utforma krav på kök och matutbud. För restauranger har ett krav för alkoholservering varit att varm mat och ett varierat utbud av rätter erbjuds. Det borde vara en självklarhet för ett äldreboende, oavsett alkoholen. Man hoppas ju att de har kvar bruna böner och att de äldre ändå får ett glas öl.