Det går snart sagt inte att se sig omkring i världen utan att samtidigt se ett antal kränkta människor. Kännetecknande för dessa påstått rättfärdigt indignerade är en högröd ansiktsfärg och näsborrar som fladdrar samt ofta ett totalt förakt för såväl takt och ton som förnuft och argumentation.
De är inte sällan kränkta å någon annans vägnar, helst hela samhällsgrupper och gärna sådana de själva aldrig kommer att tillhöra.
Grundinställningen hos dessa människor är att allting ska vara på deras villkor. Det är detta som får en handfull människor att gråta om demokratins död när de inte lyckas hindra en allmänfarlig och fallfärdig ek från att rivas. Men att människor går runt och är vardagskränkta är en sak och att politiker och medier uppmuntrar det är en helt annan.
Politik bör inte grundas i en tillfällig känsla av upprördhet, vare sig den är äkta eller spelad. Den sortens populism går utanför politikernas uppdrag. Politiker väljs för att göra vårt samhälle bättre och om de vet bättre har de en skyldighet att agera efter den vetskapen. Något som dock inte verkar vara modet för dagen.
Därför höjer man knappt ens på ögonbrynen när ministrar klankar ner på banker eller förklarar att näringslivet är ett särintresse. De gör det inte för att det är sant utan för att det är populärt. Oppositionen är tröstlöst nog inte bättre den heller. Att kalla EU-pakten för en smyganslutning till euron är ett bra exempel på detta.
Medierna missar heller sällan ett tillfälle att spä på vår upprördhet. Public Service är det folkbildande uppdraget till trots inget undantag. Igår gjorde såväl Ekot som P1 Morgon allt för att försöka göra ökningen av antalet Lex Maria-anmälningar som gäller sjukvårdsrådgivning över telefon till en skandal.
Antalet anmälningar har ökat från tio till tjugo årligen, i hela riket. Givet den oerhört svåra och omfattande verksamheten och att man dessutom har börjat anmäla även tillbud ter sig siffrorna närmast mirakulöst låga. Denna uppfattning framfördes också av Stockholms läns landstings chefläkare i en intervju där det gjordes idoga försök att få honom att medge det skandalösa i situationen.
Om Sverige ska bli ett framtidsland måste vi lämna lättkränkthet och populism bakom oss. Börja med att söka lösningar på problem istället för att gnälla och belöna saklighet och förnuft både hos oss själva och andra.







