Hör ni plugghästar, tro inte att arbete och kunskaper ska ge er några fördelar! Under en tid var det regeringens besked till eleverna på Sveriges IB-gymnasier, men nu tyder lyckligtvis det mesta på att det är nytt ljud i skällan.

IB står för International Baccalaureate och det finns IB-skolor över i stort sett hela världen. I Sverige ges programmet på cirka 30 skolor, varav en stor del är kommunala. Kvalitetskraven är höga. Externa examinatorer står för betygssättningen och betygsinflation är ett okänt fenomen.

Det har inte varit regeringens avsikt att bråka med de 3000 IB-elever som finns i Sverige, men IB kom i kläm när man bestämde sig för att ändra antagningsreglerna till högskolan.

Efter förändringarna skulle IB-eleverna söka i den lilla kvotgruppen för dem som har utländska betyg, vilket skulle göra det betydligt svårare att komma in på attraktiva utbildningar. Man skulle helt enkelt straffas för att man ansträngt sig extra.

Det var en genant miss av en regering som satsar hårt på sin kunskapsvänliga profil och redan i våras gav Lars Leijonborg Högskoleverket (HSV) i uppdrag att åtgärda saken. HSV har trist nog konstrat och velat ta flera år på sig att ändra reglerna, vilket skulle ha lämnat IB-systemet att förtvina under tiden.

Men när den nye högskole- och forskningsministern Tobias Krantz idag svarar på en interpellation från MP:s Mats Pertoft kan ge han besked om att regeringen tar HSV i örat. IB-eleverna ska få tävla på lika villkor med andra svenska gymnasister. Det kunde SvD rapportera igår.

Man ska aldrig sälja skinnet… Tobias Krantz ger tydligt besked om hur han vill ha det, men ännu har vi inte sett ett konkret förslag med detaljerna inritade. Skumpan får vänta tills allting är klart. Men om ministern kan hålla vad han lovar har han satt byråkratin på plats och skapat arbetsro för en värdefull skolform och kunskapssökande ungdomar.