Det är väldigt positivt att utrikesministrarna Carl Bildt och Hillary Clinton driver frågan om frihet på nätet. Sverige och USA planerar dessutom att lägga fram ett förslag i FN om skydd för yttrandefriheten på nätet. De mänskliga rättigheterna ska gälla online likaväl som i verkligheten.
Det är ingen självklarhet eftersom både till exempel Ryssland och Kina har inskränkt dessa rättigheter och övervakar trafiken på nätet.
Det är dock en taktik som sällan är framgångsrik. Under Mubaraks sista dagar stängde han av nätet i ett desperat försök att begränsa de sociala medierna. Men det dröjde inte länge förrän nätet kom i gång igen i Egypten.
Att försöka övervaka och kontrollera sociala medier och nätet samt lagstifta om vad som sker där är nämligen, vilket vilken teknikkunnig 18-åring som helst kan upplysa om, tämligen hopplöst.
Enligt Internet World Stats hade nätet 2267233742 användare den 31 december 2011, för många för att kunna övervakas. Kryphålen är dessutom många: Även om varenda kabel skulle stängas av går det fortfarande att koppla upp sig mot satelliter.
Det fria ordet stryper man inte hur som helst. Det löst sammanslutna hackernätverket Anonymous lär till exempel ha hjälpt dissidenter koppla upp sig i vissa diktaturer.
Förhoppningen om att kunna förbjuda eller införa restriktioner på nätet är därmed inte bara hopplös, den leder också till att allt fler lär sig hur man undgår att bli upptäckt på nätet genom att använda krypterade tunnlar, krypterade filer, darknets och andra knep.
De är inte ens svåra att använda, och har använts av pedofiler och andra brottslingar i åratal. Och det är väl knappast någon som tror att eventuella terrorister inte är smarta nog att undvika den kombination av sökord som gör att de kan fångas upp av polis eller underrättelsetjänst?
Kvar att jaga på nätet är femtonåringar som piratkopierar och som film- och musikbolag vill dra inför rätta.
Men tänk om man istället tänkt tvärtom? Om skivbolagen köpt upp Napster för tio år sedan och byggt upp en Spotifytjänst istället för att kalla in advokater och stämma. Tänk vad många som hade sett på storfilmer om man kunde ladda ner dem på tv:n samma dag de hade premiär istället för att vänta ett halvår på en dvd.
Förlegade synsätt, oförmåga att anpassa sig och en lagstiftning som skrevs innan internet var uppfunnet bidrar också till svårigheterna att kontrollera nätet. För varje ny lag som införs, för varje sätt att jaga någon hittar användarna på nya sätt att hålla sig undan.
Bättre att göra internet till en mänsklig rättighet. Alla har ju trots allt rätt till fri information.









