Försörjningsstödet, det som tidigare kallades socialbidrag, utgör det yttersta skyddsnätet. Det ska det också göra.
Men det blir problematiskt när varje intjänad krona automatiskt leder till en motsvarande minskning av försörjningsstödet. Det skapar inlåsningseffekter.
Handlar det inte om ett välbetalt heltidsjobb finns det i dag tyvärr få anledningar att börja arbeta för den som tar emot försörjningsstöd.
Regeringen föreslår därför att försörjningsstödet ska beräknas på 75 procent av inkomsten, istället för 100 procent som i dag. Det gäller bara personer som tagit emot försörjningsstöd i sex månader och maximalt under två år.
Förslaget är bra. Att gå från bidrag till arbete, om det så handlar om deltidsanställningar eller ströjobb, ska märkas i plånboken.









